Kozlanský Josef
Číslo položky: 13307
Moje sledované obrazy Řeka pod hradem
popis: Olej na plátně, rozměr 65 x 83 cm, malba poškozena
o autorovi: 1870 - 1928
malíř, grafik, pedagog
V letech 1885–1892 absolvoval umělecko-průmyslovou školu v Praze. Již od studií (1889) až do konce života kreslil pro závod dědiců litografa Josefa Habela frontispisy pro edici prostonárodních písní od A. Urbánka.
Od 15. 9. 1895 do 1. 12. 1899 působil na reálce v Rakovníku, od 2. 12. 1899 byl suplujícím profesorem na zemské reálce v Lounech. Od října 1901 do 1907 byl profesorem třebíčského gymnázia, kam byl na základě vlastní žádosti přeložen. Vyučoval kreslení, modelování a deskriptivní geometrii. V letech 1902–1903 řídil odkrytí a restaurování sgrafit na Malovaném domě. Větší část původních sgrafit musel okopírovat na papír a rekonstruovat, menší část v Hasskově ulici bylo možné restaurovat. V roce 1905 se podílel na dekorativní výmalbě a malbě nástropních obrazů v kostele sv. Martina, navrhl i zvýraznění nárožní bosáže věže. Je také autorem oltářního obrazu ve výklenkové kapličce ve zdi kapucínského kláštera.
Od roku 1907 působil na I. státní reálce na Královských Vinohradech v Praze jako profesor kreslení.
Vyvolávací cena:
500 Kč
500 Kč

16.09.2021 19:58