Burian Zdeněk
Číslo položky: 13462
Moje sledované obrazy Zhasínající kňour
popis: Olej na plátně, rozměry: 82 x 115 cm. Dar autora k 50.tým narozeninám Josefovi Vágnerovi, řediteli Zoo ve Dvoře Králové. Signováno Z. Burian 63. na blindrámu - název a autorovo razítko + 14 kusů grafik.
o autorovi: Malíř a ilustrátor dobrodružných knih.
Narodil se 11. 2. 1905 v Kopřivnici a zemřel 1. 7 1981 v Praze.
Jeho výtvarného talentu si všimli již na základní škole, ve 14 letech byl (na doporučení ilustrátora Jana Gotha a Maxe Švabinského) přijat na Akademii výtvarných umění, přímo do druhého ročníku. Na škole vydržel ale pouze necelé 2 roky a už v šestnácti se začal živit jako ilustrátor. Ilustroval především dobrodružnou literaturu. První knihou, k níž takto přispěl, bylo Dobrodružství Davida Balfoura od Stevensona. Ilustroval také řadu knih Eduarda Štorcha, a tyto ilustrace měly osudový význam pro jeho celoživotní dílo.
Vytvořil asi 10 tisíc děl určených k reprodukci. Kromě toho vytvořil těžko zjistitelné množství děl v rámci tzv. volné tvorby.
Po smrti Josefa Augusty spolupracoval na řadě rekonstrukcí s paleontologem Z.V. Špinarem, četné paleoantropologické rekonstrukce vedl zoolog Vratislav Mazák, který se původem člověka intenzivně zabýval. Vratislav Mazák byl také významným katalogizátorem Burianova díla.
Vyvolávací cena:
295 000 Kč
305 000 Kč