Obrovská Alexandra
Číslo položky: 5405
popis: Tisk, 37/333, rozměr tiskové plochy 23 x 21,5, signováno vpravo dole Alexandra Obrovská 98, zaskleno
o autorovi: Malířka
Narozena v roce 1952 v Jáchymově (Česká republika)
Po ukončení obchodní akademie pracovala v zahraničním obchodě. V manželství s malířem Bohdanem Obrovským, začala rozvíjet své výtvarné nadání, zkraje mu pomáhala restaurovat obrazy a ikony, záhy však se začala věnovat vlastní tvorbě, většinou miniaturní malbě na dřevo s náměty Prahy a kopiemi starých holandských a italských zátiší a krajin. K dalším technikám přibyla litografie. Toto technikou vytvořila dva soubory pražských zákoutí. Zdokonalovala se také v olejomalbě a zejména v akvarelu.

V roce 1992 byla vyzvána ke společné výstavě pražských motivů v Českém kulturním centru v Londýně.

Koncem roku 1996 poprvé navštívila dlouhodobě Austrálii, kam se ještě několikrát vrátila. Tam začal její zájem o výtvarné umění orientu a začala studovat staré zapomenuté techniky malby, které pocházely zejména z Číny a Japonska. Po studiích u Anne Sloan malovala už výhradně obrazy s etnickými náměty. Ovlivnila jí i návštěva centrální Austrálie a výtvarné pojetí Aboriginalů. Stejně tak byla ovlivněna starou Čínou a to ji dovedlo až ke studiu čínštiny a kaligrafie. Vytvořila i kolekci kimon v moderním pojetí a vytvářela k nim orientální masky. Na obrazech užívá hodně zlacení v různých formách, mramorování, napodobování drahých kamenů, želvovin a středověké i orientální ornamenty. Při námětech z Afriky, Austrálie a Číny se objevují i skalní malby.

S těmito obrazy měla několik výstav v zahraničí a v poslední době ve Španělsku, kde pobývala pět let. V Čechách měla velkou samostatnou výstavu v Karlových Varech a společnou v Praze v r. 2009.

Ještě jednou se vrátila k pražským námětům, vydala svůj kalendář, reprodukce a pohlednice v insitním pojetí, nazvané "Malé pražské veduty". Další soubor" Malé příběhy velkých měst", dokončil tuto etapu ztvárňování.

V současné době připravuje kolekci paravánů, tzv. "Španělských stěn", kde opět užívá techniky jako na svých obrazech.

Výstavy:
1986 Karlsruhe
1990 Vídeň
1992 Londýn
1997 Sydney
1998 Praha
2003 Calpe (Španělsko)
2005 Karlovy Vary
2006 Altea (Španělsko)
2006 Karlovy Vary
2007 Madrid
2009 Praha

(Zdroj: http://www.alexandra-obrovska.cz/cz/zivotopis/)
Vyvolávací cena:
900 Kč
900 Kč

13.09.2017 20:20