Nemes Endre
Číslo položky: 19887
popis: Olej na lepence, rozměr 27,5 x 44,5 cm, zaskleno
o autorovi: Malíř, grafik, kreslíř, novinář, básník.

Narodil se 10.11. 1909 v Pécsváradu, Maďarsko a zemřel 22.9. 1985 ve Stockholmu.

Studoval střední školu v Budapešti, pak všeobecnou a speciální školu u W. Nowaka na AVU v Praze. 1911 – 1924 a 1927 – 1928 žil na Slovensku, po roce 1924 také v Maďarsku, od 1928 v Praze. Působil jako karikaturista a novinář v Praze a umělecký kritik pro maďarský deník Magyar Ujság, který v Praze vycházel. 1938 emigroval před nacismem do Finska, kde učil a vystavoval, 1940 žil krátce v Norsku a v témže roce se natrvalo usadil ve Stockholmu.

(Výtvarné centrum Chagall)
Vyvolávací cena:
15 000 Kč
15 000 Kč

12.06.2024 22:27