Stengel Gerhard
Číslo položky: 19192
popis: Akvarel, rozměry: 72 x 102 cm. Rámováno, zaskleno
o autorovi: Gerhard Stengel (13. ledna 1915, Lipsko – † 16. prosince 2001, Drážďany) byl německý malíř a grafik. Byl profesorem na Vysoké škole výtvarných umění v Drážďanech.

Gerhard Stengel se narodil v Brühlu v Lipsku. Po ukončení školy se v letech 1929 až 1933 vyučil dekorativním malířem. Gerhard Stengel byl v roce 1934 spolu se svými dvěma bratry a otcem uvězněn za protifašistickou činnost. Po složení tovaryšské zkoušky absolvoval Werkmeisterschule für Malen na Technické vysoké škole v Lipsku, kterou absolvoval v roce 1936 jako mistr řemesla. Říšská pracovní služba, vojenská služba a vojenská služba přerušily jeho další umělecké vzdělávání. Kvůli nehodě v roce 1940 byl Gerhard Stengel propuštěn kvůli studiu jako neschopný vojenské služby.
V letech 1940 až 1942 studoval na Státní akademii grafiky a knihkupectví v Lipsku v mistrovské třídě Arno Dreschera a pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění ve Vídni. Byl mistrovským žákem Carla Fahringera a učil se od Herberta Boeckla, který na něj měl trvalý vliv. V roce 1944 získal Gerhard Stengel stipendium města Vídně. V roce 1948 obdržel diplom z malby na Akademii výtvarných umění ve Vídni, což bylo formální zakončení studia.
Již v roce 1946 se Gerhard Stengel vrátil do Lipska a až do roku 1952 vyučoval výtvarnou výchovu, dějiny umění a kreslení na gymnáziu Leibnizovy školy. Tam založil třídu s hudebním profilem.
V roce 1952 byl Stengel jmenován na Dělnickou a rolnickou fakultu Akademie výtvarných umění v Drážďanech, kde rok působil jako aspirant a později jako lektor kresby. V roce 1967 začala pedagogická kariéra Gerharda Stengela na Akademii výtvarných umění v Drážďanech založením dílen nástěnné malby, technologie, designu a teorie barev pro malbu. V roce 1969 byl jmenován profesorem. Vedle četných aktivit na volné noze jako malíř a grafik zastával tuto pozici v HfBK až do svého odchodu do důchodu v roce 1980.
Až do své smrti v roce 2001 působil Gerhard Stengel jako malíř a grafik v Drážďanech. Měl za sebou řadu samostatných výstav a účast na výstavách v NDR, mimo jiné v letech 1958 až 1973 na 4. až VII. výstavě německého umění v Drážďanech. Stengel zemřel v Drážďanech v roce 2001 a byl pohřben na hřbitově v Loschwitzu.
V deskové malbě a akvarelu se Gerhard Stengel zaměřuje především na portréty a krajinomalbu, stejně jako na domácí, exotickou a městskou krajinu. Díky četným studijním cestám převládá útržkovité zaznamenávání přímých otisků perokresbami, křídami a perokresbami. Projevují se v rozsáhlé litografické práci. Jeho drážďanské akvarely a litografie dokumentují na pozoruhodných budovách rekonstrukci města, které bylo zničeno za druhé světové války.

Skici
"Gerhard Stengel, inspirovaný kaligrafií Slevogtovy linie, nachází svůj vlastní rukopis. Velká variabilita výrazu v listech. Skicáky vypovídají o umění okamžiku, ale také o vnitřním pohonu jako neustálé výzvě, která se střídá s okamžiky odpočinku. V tomto ohledu nesou skicáky zvláštním způsobem autobiografické rysy. Kresbou umělec objasňuje optický dojem cizího světa, který získává a pravděpodobně také chápe prostřednictvím kresby. Tento rozsah je obrovský. Popisné linie, jako v roce 1958 ze Sibiřských deníků, se proměňují v dynamicky se pohybující, interpretační linie s autonomií."

– Hans-Ulrich Lehmann, bývalý kurátor Kupferstich-Kabinett Dresden[1]
Malování, akvarely
"Když Gerhard Stengel přišel po studiích v Lipsku a ve Vídni do Drážďan, mohl přispět k univerzitní tradici expresivní realistické malby, kterou v prvních desetiletích tvořili Gussmann a Feldbauer, Sterl a Kokoschka, nedotčená diskusí o formalismu. Vedle olejomalby, která byla zpočátku barevně zdrženlivá, našel v médiu antické akvarelové malby zvláštní výrazové prostředky, které obohatily drážďanskou malbu a umožnily mu vytvořit strašidelné, nadšené a citlivé zobrazení přírody jako výraz jeho vztahu k tomuto světu v portrétech, krajinách a zátiších."

– Horst Zimmermann, bývalý ředitel drážďanské Gemäldegalerie Neue Meister[1
Vyvolávací cena:
2 500 Kč
2 500 Kč

11.06.2024 20:00