Richter Dan
Číslo položky: 19571
popis: Litografie, rozměr ve výřezu 52,5 x 16,5 cm, zaskleno
o autorovi: 1930 - 2020
Obrazy Dana Richtera jsou dnes ozdobou soukromých sbírek na všech kontinentech. Jeho výstavy zahajovaly tak respektované osobnosti, jakými jsou např. Karel Höger nebo František Hrubín, jeho díla byla k vidění v galeriích ve Švédsku, Německu, Velké Británii, Kanadě, Rakousku i Rusku. Když se musel Dan Richter přestěhovat s rodiči krátce po válce na sever Čech, byl z toho psychicky zlomený. Cítil se jako vyhnanec. Život mu ale změnila návštěva Milešovky. Cestou na ní prý viděl všude kolem zničenou vojenskou techniku a zakrvácené uniformy vojáků. Tam nahoře mu ale bylo nejednou krásně. Zažil nádherný západ i východ slunce a jasnou noc plnou hvězd. Od té chvíle si České středohoří zamiloval. Stalo se výchozím bodem jeho umělecké tvorby. Ačkoliv byl synem marxistického spisovatele a žurnalisty, komunistickému režimu se jeho obrazy, vzdálené preferovanému socialistickému realismu, nelíbily. Proto měl v Československu řadu let výstavní činnost zakázanou. Bylo mu doporučováno, aby se věnoval něčemu prospěšnějšímu – třeba práci v těžkém průmyslu. On ale naštěstí neposlechl. Pro jeho malířský vývoj nejvíce znamenalo české gotické malířství a renesanční i barokní malířství italské a nizozemské, z jednotlivých mistrů nejvíce Giotto, Leonardo a Rembrandt, především však rozjímal o smyslu života a tvorby, o vztahu věčnosti a časnosti, jednoty a mnohosti, o zorném bodu a poli, o základních číslech a geometrických tvarech, o zlatém řezu, o světle a o barvách z hlediska jejich živlového charakteru.Dan Richter psal také eseje o malířském umění, básně i filosofické úvahy. Věnoval se rovněž restaurování maleb starých mistrů. Od samých malířských počátků se systematicky zabýval malířskou technikou a technologií, dlouhá léta si sám třel barvy a vařil pojítka,laky a media. Malíř Českého středohoří zemřel ve Lhotě u Třebenic v roce 2020 v požehnaném věku 90 let.
Vyvolávací cena:
700 Kč
15 500 Kč