Šafařík Jan
Číslo položky: 18748
popis: Olej na plátně fixováno na lepence, rozměr 47,5 x 25 cm, v malbě krakeláž
o autorovi: Jan Šafařík Narodil se 5. 1. 1886 v Prostějově.
Pro své nevšední nadání a náklonnost k malíříství byl v roce 1903 přijat na pražskou akademii, kde však pobyl pouze rok. V akvarelování se cvičil u malíře Jana Köhlera. Roku 1908 se vystěhoval do Itálie, potom do Paříže, ale žil v cizině trpkým životem českého vystěhovalce. Od první světové války je nezvěstným. Za svého pobytu v Praze zachytil mezi jinými četná, často reprodukovaná zákoutí a pohledy na starou Prahu. Jan Šafařík dnes patří mezi znovuobjevené umělce, kteří dosahují stále lepších aukčních výsledků. Proslul v Čechách malbami a pohlednicemi pražských zákoutí, se po roce 1909 usadil v Paříži, kde se mu podařilo prosadit i na oficiálních Salonech (1910–1914) mezi tehdejší uměleckou konkurencí a toto období je v jeho tvorbě považováno za nejhodnotnější.
Vyvolávací cena:
7 900 Kč
9 400 Kč