Rottenhammer Johann - následovník
Číslo položky: 18875
Moje sledované obrazy Madona s Jezulátkem a sv. Janem Křtitelem
popis: Olej na plechu, rozměry: 23 x 18 cm
o autorovi: Johann Rottenhammer nebo Hans Rottenhammer (1564 – 14. srpna 1625) byl německý malíř.
Narodil se v Mnichově, kde studoval až do roku 1588 u Hanse Donauera staršího. V letech 1593-4 (a možná i dříve) byl v Římě a poté se usadil v Benátkách v letech 1595-6 až 1606, než se vrátil do Německa a usadil se v Augsburgu, kde pracoval také v Mnichově. Zemřel v Augsburgu, zřejmě v nějaké chudobě a podle některých zdrojů jako alkoholik.
V Benátkách si získal pověst malby na mědi s náboženskou a mytologickou tematikou, kombinující německé a italské stylové prvky. Zejména kombinuje krajinářskou tradici severu s kompozičními a figurálními styly Tintoretta a Veroneseho. Během pobytu v Benátkách vytvořil Rottenhammer kopii obrazu Albrechta Dürera Svátek růžence, až do 19. století v držení rodiny Grimani v Benátkách, ale od té doby považován za nezvěstného. [1] Byl prvním německým umělcem, který se specializoval na kabinetní malby. V Římě se znal s dřívějšími členy Bamboccianti, kruhu severských umělců (předtím, než vznikl samotný název), a zůstal v pravidelném kontaktu s Paulem Brilem, vlámským umělcem žijícím v Římě, který mu posílal desky s namalovanými postavami pro Brila, aby dodal krajinu, podle dopisu obchodníka z roku 1617. Podobným způsobem spolupracoval i s Janem Brueghelem starším. V roce 1600 byl pověřen, aby namaloval Svátek bohů pro císaře Rudolfa II. (nyní Ermitáž). Dobrým příkladem jeho raného stylu, ve kterém přistupuje k Tintorettovi, je jeho Smrt Adonise v Louvru.

Po návratu do Německa pracoval na větších oltářních obrazech a dekoracích pro paláce, včetně mnichovské rezidence a zámku Bückeborg (Goldener Saal), více ve stylu severského manýrismu než jeho italské práce.

Předpokládá se, že v roce 1598 nebo 1599 zaměstnal Adama Elsheimera jako asistenta a bezpochyby Elsheimera seznámil s Brilem; když se Elsheimer přestěhoval do Říma, on a Bril se stali blízkými přáteli. Dvě Rottenhammerovy kresby (nyní v Kodani) patřily Elsheimerovi a mají nápis, že byly darem od Rottenhammera. Elsheimerovy zralé obrazy jsou všechny malé a na mědi a pokračují v rozvíjení Rottenhammerovy syntézy německého a italského stylu a použití krajiny. Mezi jeho významná díla patří díla namalovaná pro rakouského císaře Rudolfa II.: Narození (1608), Bitva mezi Kentaury a Lapithæ a čtyři další ve vídeňském muzeu.
Vyvolávací cena:
25 000 Kč
36 000 Kč