Dvořák Antonín
Číslo položky: 18006
popis: Olej na plátně, rozměry: 52 x 48 cm, rozměry včetně rámu: 81 x 75 cm, nesignováno, rok 1851. Řezaný rám. Varianta obrazu Ranní modlitba - publikovaná v Topičově sborníku
o autorovi: Narodil se 16.12.1817 v Němčicích u Litomyšle a zemřel 6.4.1881 v Praze. Studium malířské absolvoval v letech 1836-1840 na pražské malířské Akademii u prof. Františka Tkadlíka. V letech 1844-1845 pokračoval ve studiu na malířské Akademii ve Vídni u Ferdinanda Georga Waldmüllera. V roce 1845 se Dvořák vrátil zpět do Prahy a pokračoval ve studiu na Akademii u profesora Christiana Rubena. V následujícím roce studium na Akademii ukončil a vrátil se Litomyšle. Od roku 1850 vyučoval kreslení na litomyšlském piaristické gymnáziu, kde setrval patrně do roku 1855. V roce 1851 se oženil s Klárou Vorlovou. Dvořák portrétoval litomyšlské měšťany a ve svých obrazech zachytil život obyvatel Litomyšle a okolních vesnic. Portrétoval litomyšlské měšťany (např. členy rodiny Julia Mařáka) a ve svých obrazech zachytil život obyvatel Litomyšle a okolí. Z důvodu úbytku malířských příležitostí zakládá v Litomyšli fotografický ateliér. V roce 1865 se stěhuje do Prahy a opět učí kreslení. V této době maluje hlavně zátiší. Kvůli vážnému očnímu onemocnění přestal malovat a své dosavadní zkušenosti z malířské a pedagogické práce zužitkovává v publikační činnosti.

(Výtvarné centrum Chagall, Wikipedia)
Vyvolávací cena:
5 000 Kč
23 000 Kč