Urbanová Růžena Charlotta
Číslo položky: 18483
Moje sledované obrazy V Lucemburské zahradě
popis: Olej na plátně, rozměr 81 x 65 cm, nesignováno, nerámováno
o autorovi: 1888 Pavlíkov – 1978 Haag
malířka, spisovatelka a novinářka, byla pozoruhodnou, moderně smýšlející a samostatnou ženou. Z rodného Pavlíkova odešla s rodinou v mladém věku. Svůj dospělý život dělila mezi Haag, Brusel a zejména Paříž, stále však udržovala čilý kontakt s Československem a v zahraničí jej propagovala svými aktivitami. Cestovala však i do mnoha dalších zemí. Po roce 1948, kdy v Československu přišla o majetek a nemohla se již vracet, ani zde publikovat či vystavovat, žila trvale v Paříži. Posledním útočištěm se jí stal holandský Haag, kde zemřela v osamění. Zůstalo po ní obsáhlé dílo malířské, které je však až na malé výjimky nezvěstné, a v Náprstkově muzeu v Praze také velmi cenná etnografická sbírka a archiv. Původ sbírky je z Tichomoří a Indonésii, kde Urbanová strávila dlouhé měsíce mezi místními obyvateli, a kde byla také v japonském zajetí během II. sv. války. Z cesty se dochovalo i množství unikátních fotografií, které mezi tamním obyvatelstvem Urbanová sama pořídila.
Vyvolávací cena:
2 800 Kč
3 200 Kč