Bílkovský František
Číslo položky: 17384
Moje sledované obrazy Květiny ve váze
popis: Akvarel, rozměry ve výřezu pasparty: 49 x 39 cm, zaskleno
Bílkovský, František malíř, grafik, ilustrátor (* 10.08.1909 - † 18.10.1998)
Malování se učil nejdříve u středoškolských profesorů výtvarné výchovy. Později u telčského akad. malíře Antonína Václava Slavíčka (v letech 1927-35). Jeho první kresby se objevily již v r. 1926 ve Studentském časopisu v Praze. Ve třicátých letech se výrazně zapojil do práce pro nakladatelství Moravského kola spisovatelů, upravoval knihy, navrhoval vazby, kreslil pro Brněnské tiskárny, pro olomoucké nakladatelství Blok. Účastnil se první členské výstavy Volného sdružení výtvarníků v Brně v r. 1934. Přispíval jako výtvarný kritik do brněnského Střediska - revue pro umění a kulturu a zároveň zde vedl rubriku výtvarného umění.

I když žil v Brně, na rodnou Vysočinu nikdy nezapomínal a dokazoval to svou tvorbou po celý život. Rád se vracíval především do města svých studií - do Telče a zároveň do Dačic, ke kterým měl rovněž vřelý vztah a kde měl také řadu přátel. V Dačicích uspořádalo Městské muzeum a galerie deset souborných výstav jeho prací (od r. 1962 do r. 1989) a v r. 1977 byla v dačické galerii otevřena stálá výtvarná síň B. Výtvarně podchytil Dačice, Telč, Mrákotín, Slavonice i další místa v řadě děl a grafických cyklů.

Vedle kresby, jejíž dokonalé zvládnutí považoval za základ výtvarné práce, se věnoval malbě olejem a temperou. Často používal akvarel a kvaš a dále širokou paletu grafických technik, jako litografii, suchou jehlu, lept, akvatintu, dřevoryt a linoryt. Výsledkem jeho téměř sedmdesátileté tvůrčí práce byly stovky obrazů, kreseb a grafických listů. Mimo jiné i na 360 ex libris, 114 ilustrací a 12 grafických souborů (z toho 5 pro Dačice) a stovky novoročenek. B. byl členem spolku výtvarných umělců Aleš, Bloku a Spolku sběratelů a přátel ex libris. Kromě řady výstav u nás se účastnil i výstav zahraničních - Hamburk 1965, Pistoia 1968, Moskva 1976, Lisabon 1976, v Holandsku, Polsku atd. (především přehlídky ex libris). Jeho knižní značky se u nás pravidelně objevovaly na Trienále ex libris v Chrudimi. Je pohřben na hřbitově v Mrákotíně. Souborné výstavy B. u nás: 1939 - Brno, Kolo moravských spisovatelů; 1944 - Velké Meziříčí; 1946 - Brno, UMKA; 1950 - Brno; 1950 - Jihlava; 1962 - Dačice; 1963 - Telč; 1966 - Dačice; 1968 - Želetava; 1969 - Dačice; 1969 - Počátky; 1970 - Dačice; 1971 - Dačice; 1971 - Mrákotín; 1972 - Brno; 1972 - Adamov; 1973 - Dačice; 1974 - Brno; 1975 - Brno; 1975 - Pardubice; 1977 - Dačice; 1977 - Telč; 1979 - Dačice; 1979 - Brno; 1982 - Adamov; 1984 - Dačice; 1989 - Dačice; 1999 - Brno. B.se účastnil dalších 49 spolkových výstav. Jeho práce jsou v majetku Národní galerie v Praze, Galerie města Brna; na 200 grafických prací i maleb věnoval B. do sbírek MMaG v Dačicích.

Vyvolávací cena:
1 000 Kč
1 000 Kč

10.04.2023 20:58

1 000,00 Kč 10.4.2023 20:02:24