Jaroněk Bohumír
Číslo položky: 17170
Moje sledované obrazy Valašský podzim - Velký formát
popis: Olej na plátně, podloženo deskou, rozměry: 97 x 106 cm, zaskleno. Malba vytvořena efektní, pointilistickou technikou.
o autorovi: Narodil se 23. 4. 1866 ve Zlíně a zemřel 18. 1. 1933 tamtéž.
Malíř, grafik, zakladatel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Narodil se 23.4. 1866 ve Zlíně a zemřel 18.1. 1933 také ve Zlíně. Grafik, malíř (valašská krajina), temperové malby, akvarely, oleje dřevoryty. Absolvoval Státní odbornou školu pro umělecko řemeslné zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí společně s F. Úprkou. První umělecké zkušenosti získával v letech 1889 - 1896 v ateliéru v Pešti. Pracoval jako modelér a kompozitér v mnoha uměleckoprůmyslových závodech doma i v zahraničí. Podnikl cesty po Palestině, Řecku, Sýrii, Malé Asii, Turecku, Itálii a Francii.V roce 1909 založil společně se svým bratrem Aloisem "umělecko výtvarné dílny", kde vyráběli např. dřevěné malované truhličky, kazety, dózy, dřevěné hračky, pohlednice, tkané polštáře, kabelky, paravány, gobelíny (gobelínovou manufakturu vedla jeho sestra Julie). V roce 1911 pak založili malírnu keramiky a porcelánu. Inicioval založení Valašského musejního a národopisného spolku v roce 1911 (v letech 1911 - 1926 byl jeho předsedou), jehož hlavním cílem bylo založení Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Díla Bohumíra Jaroňka lze shlédnout v
Vyvolávací cena:
15 000 Kč
21 000 Kč