Fisher Hugo Anton
Číslo položky: 15280
popis: Kvaš na papíru, rozměry: 54 x 70 cm, zaskleno, rám poškozen. Oblíbený autorův motiv.
o autorovi: Hugo Anton Fisher (1854-1916) se narodil do umělecké rodiny v Kladně v Čechách . Studoval u svého otce a u Antona Mauveho. Před emigrací do Spojených států vystavoval na pařížském salonu a salonech v Drážďanech a Londýně.
V roce 1874 se přestěhoval do New Yorku a proslavil se jako člen newyorské Hudson River School.
Hugo přestěhoval svou mladou rodinu do Alamedy v Kalifornii, když mu bylo 32 let. V té době byl tak dobře známý, že jeho příchod do Bay Area byl zaznamenán v místních novinách. V letech 1894-96 udržoval své studio v Honolulu. Když se vrátil do Alamedy, zůstal až do své smrti v roce 1916.
Před zemětřesením '06 měl studio v San Franciscu a dojížděl do města trajektem z Alamedy, obvykle se skicákem v ruce kreslil bažiny a pastviny, když plul kolem. Ztratil všechny své obrazy ve svém ateliéru při požárech po zemětřesení a mnoho z jeho prodaných obrazů zbožňujících San Francisco, domy.
Intenzivně pracoval jak v oleji, tak v akvarelu.
Hugo Anton Fisher byl synem a vnukem umělců. Udržoval rodinnou tradici naživu tím, že vychoval své dva syny, aby se stali umělci, Hugo Melville Fisher a Harrison Fisher.
Těsně před svou smrtí ve věku 62 let navštívil svůj chlapecký domov v Čechách. Když vypukla Velká válka, nyní známá jako první světová válka, Hugo se spěšně vrátil do Spojených států. Několik měsíců po návratu zemřel na mrtvici ve věku 62 let.
Dnes se jeho díla nacházejí v mnoha prestižních muzejních a osobních sbírkách, včetně Muzeí výtvarného umění v San Franciscu, Havajského státního muzea umění a Oaklandského muzea v Kalifornii.
Zdroje: The Honolulu Gazette, úterý 26. června 1996, http://www.americanillustration.org; Umělci v Kalifornii 1786 - 1940, Edan Milton Hughes, 3d ed., a San Francisco Examiner, 28. listopadu 1916.
Vyvolávací cena:
2 800 Kč
3 600 Kč