Šafář Karel
Číslo položky: 51010
Moje sledované obrazy Akt , Klaun , Kostel
popis: Linoryty - tisková plocha 18 x 8 cm, 16 x 8 cm a 13 x 7,5 cm
(*1938-10.2.2016), 1965-1971 - Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (prof.Karel Svolinský) **** Karel Šafář se narodil 28. května 1938 v podhorském městečku Rychnově nad Kněžnou. Druhá doba zrození byla ve dvou letech, kdy začal amundsenovsky žít. Denně ob
(*1938), 1965-1971 - Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (prof.Karel Svolinský) **** Karel Šafář se narodil 28. května 1938 v podhorském městečku Rychnově nad Kněžnou. Druhá doba zrození byla ve dvou letech, kdy začal amundsenovsky žít. Denně objevoval a byl nucen překonávat neznámé krajiny chůze, vzdáleností, přátelství a ostychu. Rozjitřená vnímavost s urputností rozumu - dvojjediné velitelky, jež určovaly směr a sílu jeho života. Absolvoval nejprve střední, pak roku 1971 Vysokou školu uměleckého průmyslu v ateliéru knižní ilustrace profesora Karla Svolinského. Stálý svár citu s vůlí ho vede do Indie - bezmála rok tam nabývá jistotu reality jako té nejtvořivější fantazie a představivosti, utváří si tak filosofickou hloubku svého života. Vyjadřuje se jistě v kresbě, akvarelech, získává nejvyšší cenu mladého ilustrátora v litografii. Z Indie přijíždí nemocen, aby se svou urputností vytvořil vlastní mnohobarevnou grafickou techniku - dostatečně vrstevnatou, schopnou vyjádřit nejniternější bohatost v otisku jeho duše - Šafářovu grafiku. Ta zůstává dlouhých dvacet let svědectvím jeho uzavřenosti před nesnesitelným politickým násilím. Zcela zabrán do své práce studuje princip zla, pokory, moudrosti a lásky. Maluje. Na rozdíl od bezprostřednosti a chvějivé pomíjivosti okamžiku jež mu dovolí vyjádřit grafická technika, jeho malba je meditací a rozhovorem, vtíravou vzpomínkou, jindy zase marnou touhou. Olej Karla Šafáře je dialog s bohatým prostorem pro toho, kdo umí naslouchat. Karel Šafář žije v Praze. In: http://www.artmuseum.cz/umelec.php?art_id=1031
Vyvolávací cena:
200 Kč
200 Kč

30.01.2018 20:28