Pešek Jaroslav
Číslo položky: 15028
Moje sledované obrazy Luční kvítí ve váze
popis: Tempera na papíru, rozměry ve výřezu pasparty: 50 x 33 cm rámováno, zaskleno
o autorovi: AKADEMICKÝ MALÍŘ JAROSLAV PEŠEK
(2. prosince 1923 Zálezly - 8. března 2008 Strakonice)
Jaroslav Pešek se narodil v Zálezlech. Malířský talent, který se u něj projevil již na střední škole, mohl kultivovat až po válce, v letech 1945 - 1950, studiem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, a to v ateliéru monumentální malby u prof. Jana Baucha, jednoho z největších českých malířů 20. století. Čtvrtý rok studia prožil v Paříži na stipendijním pobytu v L´Ecole Nationale supérieure des Beaux Arts.
V tzv. normalizačním období žil v nemilosti politické moci, která sice bránila společenskému ocenění jeho díla, ale jeho nadání a práci umlčet nemohla. Zdrojem malířské tvorby byl jeho pošumavský domov, Malenice s okolím, venkov na pomezí Strakonicka a Prachaticka. Výraznou součást Peškovy umělecké tvorby představují symbolicky pojaté textilní artefakty - tapiserie. V posledních letech maloval zejména zátiší - kytice květin. Svá díla vystavoval doma i v zahraničí a mnohá jsou zastoupena ve sbírkách Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou a muzeí ve Strakonicích a ve Volyni a v soukromých sbírkách domácích i zahraničních. Zdobí i prostory veřejných institucí, např. škol, úřadů a obřadních síní. Jeho dílo obohatilo duchovní život především na českém jihu. Malíř tvořil i v letech svého stáří, zcela pohroužen do "ráje srdce", kterým pro něj byla obec Malenice.
Vyvolávací cena:
1 000 Kč
1 100 Kč