Rotrekl Teodor
Číslo položky: 14249
Moje sledované obrazy Akt s náhrdelníkem
popis: Kombinovaná technika (olej, epoxid, pryskyřice) na dřevě, rozměry malby: 25,5 x 37 cm. Signováno: Rotrekl 80.
o autorovi: Narodil se 1. 6. 1923 v Brně a zemřel 1. 9. 2004 v Praze.
Grafik, designér, malíř, ilustrátor, věnující se především žánru sci-fi, ale i naučné literatuře pro děti.
Narodil se jako Teodor Rothröckel, ale v roce 1950 si nechal jméno počeštit. Už jako chlapec se zajímal o vědu, techniku a fantastiku. Studoval na gymnáziu a Škole uměleckých řemesel v Brně, v roce 1942 pokračoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kterou vlivem válečných událostí dokončil až v roce 1949. Nejprve začal v roce 1950 pracovat pro SNDK, kde ilustroval například knihu komunistických pohádek Pavla Kohouta O černém a bílém. V roce 1954 nastoupil do Mladé fronty. Ilustroval řadu vědeckofantastických románů od Stanislava Lema, Františka Běhounka a dalších autorů, pracoval i pro další nakladatelství a časopisy. V roce 1959 se zapojil do umělecké skupiny Radar, která se snažila vytvářet moderní umění proti tehdy upřednostňovanému socialistickému realismu. V roce 1970 byla skupina rozpuštěna. V 70. letech měl kvůli odmítnutí invaze sovětských vojsk zakázáno vystavovat své práce v pražských galériích. Po roce 1980 mohl znovu publikovat a věnoval se prakticky výhradně sci-fi až do své smrti.
Vyvolávací cena:
15 000 Kč
34 000 Kč