Erdélyi Vojtěch Michajlovič
Číslo položky: 14455
Moje sledované obrazy Noční krajina s řekou
popis: Olej na plátně, rozměry: 65 x 78 cm Původní stav. Cenný Eckův řezaný rám, povrchově poškozen. Celkové rozměry: 87 x 98 cm + 4x grafiky
o autorovi: Vojtěch Michajlovič Erdélyi (Адальберт Ерделі, někdy uváděn rovněž jako Erdély nebo Erdéli; 25. května 1891 – 19. září 1955) byl Ukrajinský podkarpatský malíř, jedna z hlavních postav zakarpatského umění.
Erdélyi se narodil v Zahattii v Maďarském království v rodině ukrajinského Mychajla Hrytsa a Němky Ilony Tsaiské v tomto ukrajinském regionu. Od narození se jmenoval Ivan Michajlovič Hryts. Studoval na budapešťské Akademii umění v letech 1911–1915, poté učil v Mukačevu a Užhorodu, městech, která tehdy náležela Československu.
Spolu s kolegou ze studií v Budapešti a s veteránem první světové války Josephem Bokshaiem založil Erdélyi v roce 1927 uměleckou školu, která se posléze transformovala do Užhorodské státní vysoké školy uměleckoprůmyslové, jež se dnes nazývá Zakarpatský institut umění. Erdélyi a Bokshai patří mezi hlavní postavy zakarpatské stylistické školy.

Mezi jeho studenty byl Fedir Manailo. Zemřel v Užhorodu.
Vyvolávací cena:
80 000 Kč
80 000 Kč

17.01.2022 20:33

80 000,00 Kč 17.1.2022 20:29:02