Benda Břetislav
Číslo položky: 13928
Moje sledované obrazy Sedící dívčí akt
popis: Pálená hlína, výška 26 cm. Signováno, datováno 1940
o autorovi: Narodil se28. 3. 1897 v Líšnici na Táborsku a zemřel 27. 3. 1979 v Praze.
Roku 1915 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze k J. V. Myslbekovi, ale musel narukovat a léta 1916 a 1917 strávil na bojištích první světové války. V letech 1919–1922 studoval na AVU u J. Štursy. Byl členem SVU Mánes od roku 1923. Po roce 1950 se stal členem Svazu čs. výtvarných umělců. Trvalý vliv na jeho tvorbu mělo umění jeho učitelů – J. V. Myslbeka a Jana Štursy. V té době projevil prvořadý zájem o žánrovou plastiku. Zobrazoval prosté lidi v každodenním životě, při práci i odpočinku, v typické stylizované formě. Ve 30. letech vytvořil řadu ženských aktů, v nichž se postupně vyhraňoval jeho typ ženské krásy. Hlavní námětovou oblastí jeho tvorby se brzy stal plastický obraz ženy. Bendovy akty mají rysy obecnosti, obecné krásy i půvabu konkrétních současných žen a dívek s jejich kouzlem živé přitažlivosti. Vytvořil též velkou řadu portrétů. K nejlepším patří bronzové podobizny malířů Jana Slavíčka (1952), Karla Holana (1953), Vojtěcha Sedláčka (1954), Miloslava Holého (1958), grafika Karla Štiky (1961), básníka Ladislava Stehlíka (1961–1962), fotografa Karla Plicky (1973).
Vyvolávací cena:
1 000 Kč
1 200 Kč