Brázda Oskar
Číslo položky: 13854
popis: Olej na plátně, rozměr 57 x 57, nesignováno - značeno na štítku na rámu, zaskleno
o autorovi: Narodil se 30. 9. 1887 v Rosicích nad Labem a zemřel 19. 12. 1977 v Líčkově u Žatce.

Malíř podobizen, krajin a zátiší.

Na vídeňské akademii byl žákem Bachera, poté portrétisty Pochwalskiho. Od roku 1913 studoval v Římě. V roce 1915 se oženil s Amelií Posse a tento sňatek mu umožnil vstup do salonů společnosti. Využívá toho k propagaci českého odboje. V průběhu 1. světové války se seznámil s Edvardem Benešem a aktivně se účastnil odboje. V roce 1925 se trvale vrátil spět do vlasti. Kvůli krásné krajině v okolí koupil barokní zámek Líčkov nedaleko Žatce. Po začátku 2. světové války musel zámek opustit a nějaký čas strávil i ve vězení, ze kterého byl propuštěn až po intervenci ze zahraničí. Po válce se vrátil na zámek, ale ten mu byl v roce 1948 vyvlastněn a přišel i o část obrazů, kterými státu zaplatil tzv. milionářskou dávku. Na zámku však zůstal. Po roce 1989 jeho druhá žena Marie, rozená Weisová, získala díky restitucím manželův majetek zpět a na zámku Líčkov vytvořila Galerii Oskara Brázdy, kde návštěvníci zámku mohou vidět množství jeho děl i osobních věcí.
Vyvolávací cena:
5 000 Kč
5 000 Kč

15.11.2021 19:44

5 000,00 Kč 14.11.2021 19:39:22