Galanda Mikuláš
Číslo položky: 13839
popis: Olej na plátně fixováno na dřevě, rozměr 18 x 12,5 cm, přiložen znalecký posudek
o autorovi: 4.5.1895 Malá Vieska pri Turčianskych Tepliciach - 5.6.1938 Bratislava

Studia: 1914-1916 Akademie výtvarných umění v Budapešti 1922 Umělecko-průmyslová škola v Praze (prof. V. H. Brunner) 1923-1927 Akademie výtvarných umění v Praze (prof. Bromse).

Po ukončení studia vyučoval Mikuláš Galanda od roku 1929 malbu a kreslení na střední škole v Bratislavě. V roce 1933 se stal profesorem na tamější škole uměleckých řemesel. Na počátku 30. let 20. století vystoupil Mikuláš Galanda spolu s přítelem Ľudovítem Fullou před veřejnost s manifestem "Soukromé dopisy Fullu a Galandy", ve kterých: "vyslovili potřebu skoncovat se starými, nicneříkajícími uměleckými metodami a zaběhlnutými manýry a žádali prorazit a uvolnit cestu novým výrazovým prostředkem a postupům, které by odpovídaly dynamickým proměnám, které byly charakteristické pro život člověka a společnosti 20. století. "
Vyvolávací cena:
20 000 Kč
23 000 Kč