Havelka Roman
Číslo položky: 14025
Moje sledované obrazy Řeka v podhradí
popis: Olej na lepence, rozměry: 39 x 50 cm. Datováno 1919
o autorovi: Narodil se 30. 4. 1877 v Jemnici u Znojma a zemřel 20. 6. 1950 ve Znojmě.

Malíř krajinář.

V letech 1892-1895 studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole u profesorů Lišky a Stibrala. Poté přestoupil na Akademii výtvarných umění v Praze k Juliu Mařákovi a Antonínu Slavíčkovi, studoval zde do roku 1898. Po roce vojenské služby v roce 1901 ukončil studia u Rudolfa z Ottenfeldu. Získal Hlávkovo stipendium a cestoval po Itálii a dva roky strávil v Bosně a Hercegovině. Ve vlastním atelieru v Mnichově zpracovával motivy z cest. Po druhé cestě do Bosny se usadil v Bítově nad Dyjí a namaloval zde na 3000 obrazů v mařákovském duchu. V roce 1905 pobýval v Dalmácii, odkud přivezl mnoho přímořských motivů. Vystavoval v Praze, Hradci Králové, ale i v cizině, např. ve Vídni, Londýně, Berlíně, Mnichově. Maloval lyrické krajiny s důrazem na dekorativní působivost světla a barvy. Díky výborně zvládnuté kresbě patřil i k významným ilustrátorům, například se podílel na ilustrování díla Augusta Sedláčka Hrady a zámky české.

(Tomanův slovník, Julius Mařák a jeho žáci - katalog k výstavě)
Vyvolávací cena:
8 000 Kč
17 000 Kč