Adolf Liebscher + Antonín Balšánek
Číslo položky: 13263
Moje sledované obrazy Konvolut tří děl
popis: 2X akvarel + 1X kresba tuží, rozměry 19,5 x 13,8, 19,2 x 13, 11,5 x 20 cm, vše zaskleno. Na jednom akvarelu se autorsky podílel A.Liebscher spolu s A. Balšánkem.
o autorovi: Adolf Liebscher
Narodil se 1857 v Praze a zemřel 1919 v Potštejně.
Malíř figuralista, ilustrátor.
Patřil mezi umělce známe pod označením "generace Národního divadla", byl jedním z nejpopulárnějších umělců 80. a 90. let 19. století. Byl bratrem Karla Liebschera. Vystudoval v Praze českou reálku, po níž navštěvoval tříletý kurz pro učitele kreslení ve Vídni. Upozornil na sebe účastí v soutěži na výzdobu foyeru Národního divadla, v níž dostal druhou cenu a jeho lunety byly umístěny na chodbě, vytvořil zde osm lunetových alegorií dramatických umění. Poté strávil několik měsíců v Itálii a od roku 1879 byl učitelem kreslení na pražské technice. Vytvářel dekorativní malby a historické kompozice, zajímal se o folklórní malbu. Jeho kresby často vycházely v populárních dobových časopisech, jako např. Světozor nebo Zlatá Praha. Jeho ilustrace se objevovaly v mnoha albech, básnických sbírkách či románech. Svou tvorbu založil na pečlivém studiu a vyjadřoval se efektivní, dramaticky živou kresbou.

Antonín Balšánek
Narodil se 1865 v Českém Brodě a zemřel 1921 v Praze
Český architekt a profesor
Narodil se v rodině tesařského mistra Vojtěcha Balšánka a jeho manželky Aloisie, rozené Koželské. Ovdovělá matka byla se syny Antonínem a Bohumilem a dcerou Marií od roku 1900 policejně hlášena v Praze. Antonín Balšánek žil s matkou až do její smrti.

Vystudoval architekturu na české technice v Praze (1883–1888), kde se později stal také profesorem. Od roku 1903 byl prvním redaktorem časopisu Architektonický obzor. Spolu s Osvaldem Polívkou řídil stavbu Obecního domu v Praze (1905–1911). Zasazoval se také o památkovou ochranu Malé Strany a panoramatu Hradčan.
Jako architekt Balšánek náleží ke generaci Národního divadla a byl ovlivněn architektem Antonínem Wiehlem, vůdčí osobností české novorenesance navazujícího na tradici české renesance 16. století. Tvořil ve stylu novorenesance, který však kombinoval s prvky secese, zejména v detailu. Díky tomu byl neobyčejně úspěšný, vyhrával soutěže a realizoval mnoho staveb. Jeho stavby také vynikají dokonalým řemeslným provedením.

Vyvolávací cena:
3 000 Kč
3 000 Kč

15.09.2021 20:44