Erdélyi Vojtěch Michajlovič
Číslo položky: 13038
Moje sledované obrazy Kytice na stole
popis: Olej na plátně, rozměry: 98 x 79,5 cm / celkové rozměry včetně autorského, ale poškozeného rámu: 105 x 97cm. Na rubu 3. razítka: Obrazárna Alois Šimeček. Obraz nabízíme z důvodu zachování autentičnosti v původním, ale pěkném stavu. + 7 x grafiky. Malba je nepoškozená, jen lze doporučit odstranění povrchové nečistoty. Čištění obrazu, můžeme vydražiteli zajistit.
o autorovi: Vojtěch Michajlovič Erdélyi 1891-1955
Erdélyi Vojtech se narodil v r. 1891 Zahať, zemřel v r. 1955 na Podkarpatské Rusi. Studoval na malířské akademii v Budapešti u prof. Ferenczy, Olgyai, Zemplényi a v Mnichově u prof. Iványi-Grunwalda.1929 - 31 byl na studijním pobytu v Paříži.
V roce 1927 založil spolu s J. Bokšayom Veřejnou školu maľovania. Dobová kritika přitom kladla jeho malířství druhé poloviny dvacátých let na roveň Jasuschovi, přiznávala mu výjimečné místo v rozměrech malířské moderny Slovenska. Je zvláštní, že díla autora začaly být doceňované předně na českých a potom maďarských aukcích, kde dosahují nadstandardní konečné ceny.
Vojtech Erdélyi byl člen Spolku výtvarných umělců v Bratislavě a Užhorodě. Vystavoval v Praze (1929), Košicích (1934). Podle dobového kritika K. Brogyányiho: "jeho malba přesahuje hranice Slovenska, jeho kultura, jemná výtvarná malebnost má původ v Paříži ... (Erdélyi) absolutně vytříbená malba hledá metafyzický obsah. Patos Erdélyiho trudnomyseľného, ​​s největšími tématy se pasující symbolismu však velmi brzy utichl v méně exkluzivním, expresivní stylizovaném krajinářství, zda v sentimentální pojatém sociálním umění. v současnosti dosahují ceny autora na aukcích výtvarného umění u nás i v zahraničí relativně velmi vysokou úroveň. Mezi jeho prvních žáků patřily Kostka, Šoltés, Borecké a Kassala.
Vyvolávací cena:
100 000 Kč
315 000 Kč