Berlin KPM
Číslo položky: 12802
popis: Malba na porcelánu, rozměr kachle : 38,5 x 33,5 cm, nesignováno, značeno - vtlačená značka KPM. Přiloženo osvědčení k vývozu předmětu kulturní hodnoty
o autorovi: Royal porcelánka v Berlíně ( v němčině : Königliche Porzellan-Manufaktur Berlin , zkráceně KPM ), také známý jako Royal porcelánové manufaktury v Berlíně a jejichž výrobky jsou obecně nazýván Berlin porcelán , byl založen v roce 1763 král Fridrich II Pruska (známý jako Fridricha Velikého). Skutečný původ však spočívá ve třech soukromých podnicích, které se pod korunním patronátem od poloviny 18. století pokoušely v Berlíně zavést výrobu „bílého zlata“ (tj. Porcelánu ) . Logo společnosti je kobaltově modré žezlo , které je na každém kusu vyraženo (namalováno před rokem 1837). Všechny malované kousky vyrobené KPM jsou podepsány malířem. KPM vyrábí dodnes; každý kus nádobí a ozdobného porcelánu je zcela jedinečný. KPM během své historie vyrobila řadu forem na nádobí a porcelánových figurek. Některé formy za více než 200 let výroby stěží změnily svůj tvar. Fridrich Veliký, který jako vlastník sám sebe vtipně označoval za svého „nejlepšího zákazníka“, byl během svého života pod vlivem rokokového stylu; vyvrcholení tohoto uměleckého stylu lze vidět na jeho hradech. Nejúspěšnějšími návrhy 30. let jsou dodnes Urbino, Urania a Arkadia (původně čajová souprava navržená na počest 175. výročí KPM) vytvořená Trude Petri . Medailony Arkadia vytvořil Siegmund Schütz a sada Urania (se stejnou základní formou jako Arkadia) se do výroby dostala až po válce, jak tomu bylo i v případě stolní sady Arkadia. Porcelánové figurky různých stylů odpovídajících každé době byly vždy vytvářeny pod vedením mistrovské dílny, včetně moderních zvířecích soch, jako jsou miniaturní medvěd Buddy nebo medvěd Knut Královská porcelánka, Berlín - https://cs.qaz.wiki/wiki/Royal_Porcelain_Factory,_Berlin
Vyvolávací cena:
2 000 Kč
5 500 Kč