Zpět na aukce Tichý František
popis: Suchá jehla, rozměr listu 18 x 12 cm, zaskleno
o autorovi: Narodil se 24. 3. 1896 v Praze a zemřel 7. 10. 1961 také v Praze.
Malíř, grafik a jevištní výtvarník.
V letech 1917 až 1923 studoval na pražské Akademii výtvarných umění. Již v roce 1920 provedl na základě žádosti režiséra Jana Bora výpravu pro Molierovu Školu žen ve Švandově divadle. V období 1924 až 1928 provedl pro toto divadlo dalších téměř 50 výprav. V dalších letech se živil jako knižní grafik, výtvarný redaktor v Melantrichu a navrhoval také reklamní tabule. V roce 1929 odcestoval do Francie s cílem pokračovat do Ameriky. V roce 1935 se však vrátil do Prahy a téměř výhradně se pak již věnoval malířství.

Je považován za přední osobnost české výtvarné avantgardy 40. let 20. století. Přesto, že jeho tematický i výrazový rejstřík je velice bohatý - zátiší, motivy městské krajiny, portréty (například démonický portrét Paganiniho), knižní ilustrace (třeba k Donu Quijotovi)), vrací se stále v nejrůznějších variantách k postavám ze světa cirkusových a varietních manéží. První litografie na toto téma – Mávající clown – se u něho objevuje již v roce 1926.
V letech 1945 až 1951 byl profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Mezi lety 1945 a 1949 pohostinsky spolupracoval na základě žádosti choreografa Saši Machova s Národním divadlem v Praze jako jevištní výtvarník. Pro své výpravy zpracovával rovněž kostýmní návrhy

(Zdroj Wikipedia)
Vyvolávací cena:
2 500 Kč
4 400 Kč