Šichan Josef Ladislav
Číslo položky: 13187
Moje sledované obrazy Osmanští válečníci - velký formát
popis: Olej na plátně, rozměr 82,5 x 125 cm, přiložena restaurátorská zpráva s CD fotodokumentací, obraz odborně opraven a vyčištěn
o autorovi: 5.9.1847 Černčice – 19.12.1918 Královské Vinohrady
byl český malíř a fotograf
Josef Ladislav Šichan se narodil v malebné podhorské obci Černčice v rodině bednářského mistra Josefa Šichana. Kněz který malého Josefa Ladislava křtil u něho objevil záhy umělecké vlohy. Josef Šichan navštěvoval obecnou a následně reálnou školu v Novém Městě nad Metují. Díky nadání, vlastní píli a podpoře svého štědrého mecenáše děkana J.K.Rojka byl přijat na pražskou malířskou akademii. Zde úspěšně studoval společně s budoucími uměleckými osobnostmi, jako např. V. Brožíkem, F. Ženíškem, J. Myslbekem, M. Alšem a dalšími. Následně studoval i na malířské akademii v Mnichově a absolvoval několik studijních cest po Evropě. Svůj první malířský ateliér měl v Brně, byl vyhledáván jako osvědčený, seriózní malíř portrétista a tvůrce obrazů s náboženskou tematikou. Roku 1883 namaloval kopii významného gotického obraz známého pod názvem "Zašovská Madona". V roce 1884 se oženil s Pavlínou Nouzovou z Rajhradu. Během svého brněnského pobytu udržoval úzké vazby z Milosrdnými bratry, z benediktiny v Rajhradě a z brněnskými augustiniány. Přátelil se z Leošem Janáčkem a byl svědkem na jeho svatbě se Zdenou Scholzovou. Na konci 19. století se Josef Šichan i s rodinou přestěhoval do Prahy na Královské Vinohrady, kde se dál věnoval jak malbě, tak průkopnické portrétní fotografii. Zde také krátce po vzniku republiky 19. prosince 1918 zemřel. Pohřben byl na Vinohradském hřbitově.

Během svého plodného života portrétoval mimo jiné i Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, Jindřicha Mošnu a Karolínu Světlou. Dále ztvárnil portréty arcibiskupa Theodora Kohna, kardinála Františka Bauera a další známé osobnosti tehdejšího života.

Zdroj: Wikipedia
Vyvolávací cena:
80 000 Kč
80 000 Kč

07.06.2021 19:24