Zpět na aukce Janovský Jan Karel
popis: Olej na plátně, rozměry : 63 x 40,5 cm, nerámováno
o autorovi: Český malíř narozen 1869 ve Vrchlabí a zemřel zemřel v Lounech.
V letech 1888 - 1896 žák pražské akademie u prof. Františka Sequense, Pirnera a Brožíka. Dva roky pobýval v Mnichově, načež působil v Černé Hoře a v Dalmácii. Byl 15 let profesorem v Opatiji. Měl svoji soukromou malířskou školu, kterou vedl společně s chotí Ludmilou Janovskou-Kleinmondovou, malířkou květin. Roku 1923 ještě pobýval v Mariboru, avšak 1924 se přestěhoval do Prahy. Jako krajinář maloval v Istrii, Dalmacii, Černé Hoře a Albánii (hrad Skanderberg v Albánii, klášter Ostrog v Černé Hoře). Z figurálních prací vyniká především jeho "Guslar" a velký triptych "Kainovy stopy". V Praze vystavoval v roce 1922 a v červenci 1926. Zemřel náhle roku 1931 v Lounech, kde se účastnil severočeské výstavy výtvarného umění.
Vyvolávací cena:
500 Kč
900 Kč