Máška Jiří
Číslo položky: 12574
Zpět na aukce
Moje sledované obrazy Gilgameš a Enkidu zabili mocného Chumvavu
popis: Kombinovaná technika na plátně, rozměr 71 x 71 cm
o autorovi: Narozen 2.11.1955 v malé jihočeské vesničce Ražice.
Již od útlého dětství byl umělcem, narodil se s talentem, který zpozoroval jeho dědeček Václav Brož a zprostředkoval mu setkaní se svým přítelem, malířem Říhánkem, který Jiřímu dal základy kompozice, barev, uměleckého cítění i vnímání umění jako celku. Paní Mášková , Jiřího maminka podporovala je tvorbu a kupovala mu jako dítěti ty nejlepší barvy, štetce i další malířské potřeby. Malíř Říkánek se mu věnoval do 10 let, kdy Jiří začal navštěvovat hodiny malování u ak. Malíře Jiřího Režka ve Strakonicích, který jej vedl až do 16 let. Ten stál pevně jako sponzor, při jeho zkouškách na čtyřletou grafickou školu v Praze, kde studoval u profesora Janocha. Po dokončení školy se Jiří vrátil do Jižních Čech, kde pracoval jako vedoucí propagace Parku kultury a oddechu v Českých Budějovicích.

S několika přáteli, malíři a sochaři vytvořil uměleckou skupinu, která vystavovala pro komunisty nepřijatelné umění a jejich výstavu v roce 1983 ukončili soudruzi s policejní dohrou.Uzavřeli tím možnost pro členy skupiny na dlouho vystavovat a možnost jejich uměleckého vývoje. Jiří Máška, protože k životu potřeboval svobodně malovat a hovořit, opustil republiku a emigroval do Spojených Států, kde pokračoval ve studiu malířství u profesora Hansona na Evrett College ve Washingtonu. Ke konci studia Jiří Máška vystavuje své obrazy v Jackson Street Gallery v Seattle. Reakce veřejnosti i odborníku, uměleckých kritiků byla jednoznačná. Dostal okamžitě nabídku na výstavu v Los Angeles, New Yorku a Vancoveru.

Po New Yorské výstavě v Galerii Ariel otiskli okamžitě celou stranu o Jiřím Máškovi v prestižním New Yorkském magazinu Manhattan Arts. Vydavatel uměleckého magazínu Renée Philips pověřila známou uměleckou kritičku Elizabeth A. Witford o recenzi Máškovi práce. Ta napsala:

Obrazy Jiřího Mášky jsou divokou výpovědí o tvořivém spiritu, umí malovat s obraty, které připomínají jednak dřevořezbu ale i neuvěřitelně jemné, jemnější japonských pergamenů. Jiří Máška našel novou řeč / cestu / universální a konkretní zároveň. Je to řeč z duše do duše a zahrnuje zvuky a myšlenky, jež zachycují další myšlenky a navzájem se přitahují a prolínají. Fantastický rytmus obrazů Jiřího Mášky kompozičně i uměleckou kvalitou připomíná práci slavného abstraktního expresionisty Archive Gorkého. Všem umění milujícím lidem vychází na obzoru nová hvězda.“

Na základě výstavy Jiřího Mášky v Pekingu v roce 2016 a 2017 dostal pan Máška pozvání od Kulturní komise Hong Kongu na uspořádání výstavy. Jiří Máška odletěl do Hong Kongu na čtyři dny, kde upřesňoval termín a podmínky výstavy soch a obrazů v Muzeu Moderního Umění.

Při příležitosti svého pobytu byl osloven také prestižní galerií v centru Hong Kongu, White Cube Gallery na Connaught Road, kde by měla jeho kulturní cesta po Asii pokračovat v roce 2019 a v roce 2020.

Do třetice všeho dobrého, během pobytu v Hong Kongu v centru asijského obchodu a umění dostal pan Máška pozvánku z gallerie v Rusku a to v centru Moskvy, kde jej pozvala ředitelka Elena Rostislavovna Yureneva, aby uspořádal výstavu jeho soch a obrazů, kterou chce paní ředitelka galerie udělat v prvním možném termínu v listopadu 2018.


Další mezinárodní úspěch strakonického malíře a sochaře.

Jiří Máška, malíř a sochař získal před dvěma měsíci hlavní cenu / CERTIFICATE OF EXCELLENCE / v Miami v U.S.A. na mezinárodní

umělecké soutěži ARTAVITA za malbu v konkurenci 483 umělců celého světa.


Minulý měsíc Jiří Máška dále získal cenu ve Francii na umělecké soutěži CIRCLE FAUNDATION FOR THE ART v Lyonu, kdy v prosinci 2018 budou vystaveny práce všech vybraných umělců v galerii Galleria Monteoliveto v Nice a výstava bude pokračovat i v Paříži až do konce roku.
Jedna z předních světových francouzských galerií / pobočky Lyon, Nice a Paříž /a také uměleckých společností zařadila autora Jiřího Mášku na své stránky Circle Foundation, Lyon, France...https://circle-arts.com/jiri-maska/
Kaž
Vyvolávací cena:
5 000 Kč
Aktuální cena:
5 500 Kč

aukce končí za
Ukončená
08.04.2021 21:32

Seznam příhozů

Častka Přihozeno
5 500,00 Kč 8.4.2021 20:54:34
5 000,00 Kč 10.3.2021 12:47:43