Štětka Václav
Číslo položky: 12702
popis: Olej na plátně fixováno na lepence, rozměry : 25 x 35 cm
Václav Štětka ( 23.9.1893 ve Strmilově u Jindřichova Hradce - 12.12.1982 v Havlíčkově Brodě ) malíř, grafik a pedagog
Studoval v letech 1914 - 1922 Akademie výtvarných umění v Praze, v malířské škole profesora V. Hynaise a v grafické škole prof. M. Švabinského a též na Vysokém učení technickém v Praze obor profesury kreslení. Věnoval se hlavně krajinomalbě a grafice. Převládajícím motivem jeho tvorby je jihočeská rybničnatá krajina, doplněná figurálním žánrem, zachycujícím práci rybářů. Řadu děl má rovněž na téma polních prací (Žně, Orání). Známá jsou též jeho zátiší, ať už s rybami, s kyticemi lučních i zahradních květů, nebo lovecká zátiší. Portrétoval významné osobnosti. V volné grafice užívá především techniku litografie, ilustroval knihy. Zhotovil loutky a dekorace pro loutkové divadlo a školu v Kunžaku. Byl jedním ze zakládajících členů Svazu jihočeských výtvarníků v Českých Budějovicích. Dlouhá léta působil jako výtvarný pedagog na středních školách mezi lety 1922-1943. Zastoupen ve sbírkách Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, Městského muzea a galerie ve Vodňanech, Městského muzea v Českých Budějovicích. Vystavoval v Praze, Českých Budějovicích, Brně a Hluboké nad Vltavou.
Výstavy: Autorská
1983/09 Václav Štětka: Obrazy, Městské muzeum a galerie, Vodňany (Strakonice)
2003/07/06 - 2003/09/07 Václav Štětka: Obrazy, Městské muzeum a galerie, Vodňany (Strakonice)

Společná
1954/06/22 - 1954/07/31 Jihočeská grafika, Krajské vlastivědné muzeum, České Budějovice (České Budějovice)
1959/06/24 - 1959/08/02 Jihočeští výtvarníci - Z prací členů pobočky SČSVU v Č. Budějovicích, Výstavní síň Českého fondu výtvarných umění - Purkyně, Praha
1965 20 let architektury a výtvarného umění v jižních Čechách, Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, Hluboká nad Vltavou (České Budějovice)
1974/11 - 1974/12 Jihočeští výtvarníci k 30. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou, Dílo - podnik Českého fondu výtvarných umění, České Budějovice (České Budějovice)
1974/12/05 - 1975/01/12 Jihočeští výtvarníci k 30. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou, Galerie Československý spisovatel, Praha
1975/04 - 1975/10 Český jih ve výtvarném umění 1925 - 1975, Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, Hluboká nad Vltavou (České Budějovice)
1978/10/25 - 1978/11/12 Jihočeští výtvarníci k slavným výročím, České Budějovice (České Budějovice), České Budějovice (České Budějovice)
1979/01/26 - 1979/03/04 Současné jihočeské výtvarné umění: Malba / grafika, Dům umění města Brna, Brno (Brno-město)
1985/04/27 - 1985/09/29 Český jih 1945-1985, Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, Hluboká nad Vltavou (České Budějovice)
1986/04/26 - 1987/09/30 České umění 20. století, Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, Hluboká nad Vltavou (České Budějovice)
2009/06/07 - 2009/08/30 Paměť umění vodňanské galerie, Městské muzeum a galerie, Vodňany (Strakonice)
2014/10/12 - 2014/11/23 Vodňany na obrazech, Městské muzeum a galerie, Vodňany (Strakonice)

Vyvolávací cena:
2 500 Kč
7 500 Kč