Sobotka Ivan
Číslo položky: 12538
popis: 2X kresba, rozměr kreseb 21x15 a 21x14,5 cm, nesignováno, nerámováno
o autorovi: (1927 - 2008)
vystudoval v letech 1946–1951 AVU u profesorů Sychry a Pukla. Vystavoval v galeriích Ztichlá klika, Litera, Navrátil, Klatovy / Klenová, Moravské galerii v Brně, v Mostě, Lyonu a Kutné Hoře..
Pro utváření jeho uměleckého myšlení měli vliv zejména Georges Rouault, Vlastislav Hofman, Josef Čapek, Bohuslav Reynek a básníci Georg Trakl, Franz Kafka, Leon Bloy. Od roku 2003 jsou jeho díla zastoupeny v Národní galerii
Sobotkův obraz František, byl darem ČR nově zvolenému papeži Františkovi.
Ivan Sobotka byl výrazný umělec, jemuž se nedostávalo pozornosti, protože o žádnou nestál. I v nejtěžších dobách maloval zcela svobodně a živil se raději něčím úplně jiným. Výstavy nepořádal, a pokud je měl, tak se jich zpravidla nezúčastňoval. Byl přítelem dalších dvou, po desítky let zcela opomíjených umělců – malíře Pavla Brázdy a jeho ženy malířky Věry Novákové. S nimi se ve druhé polovině čtyřicátých let setkal na Akademii výtvarných umění v Praze, kterou na rozdíl od nich v roce 1951 absolvoval. Podstatnou část jeho díla tvoří absolutně jednoduché portréty apoštolů, světců či andělů, poučené studiem raného románského umění.
Vyvolávací cena:
2 500 Kč
8 600 Kč