Benýšek Zbyněk
Číslo položky: 11973
Moje sledované obrazy Dvojportrét - Velký formát
popis: Olej na plátně, rozměr: 115 x 165 cm
o autorovi: 27. června 1949 Olomouc
je český výtvarník a knižní grafik, básník, prozaik písničkář a scenárista.
Narodil se v Olomouci, ale dětství prožil v Prostějově. V letech 1964-1968 studoval na Střední umělecko–průmyslové škole v Brně, poté do roku 1970 na Palackého univerzitě Olomouci. V roce 1971 se odstěhoval do Prahy, kde pracoval jako příležitostný stavební dělník, hudebník na volné noze, rekvizitář a výtvarník ve Filmovém studiu Barrandov. Po podpisu Charty 77 pracoval jako topič a noční hlídač. Na začátku 80. let 20. století byl v rámci akce Asanace donucen odejít do exilu ve Vídni, kde založil a deset let redigoval uměleckou revui Paternoster. Spolupracoval s řadou rakouských, německých a českých nakladatelství. Byl spolupracovníkem stanice Svobodná Evropa.

Po sametové revoluci v roce 1990 se vrátil do Prahy. Je redakčním a výtvarným spolupracovníkem Českého rozhlasu a také je autorem scénářů v České televizi. Kromě toho se věnuje knižní a časopisecké grafice. V českých nakladatelstvích vyšlo jeho devět knižních titulů, převážně sbírky poezie, výbory z próz a písňové texty. Jeho malířská tvorba vychází z postupů nové figurace a imaginativního realismu. Výtvarnými díly (Pražský triptych) se podílel na mezinárodním projektu Evropské unie Overcoming Dictatorships – The Encounter of Poets, Artists and Writers (Hannah-Arendt-Institut v Drážďanech)[3]. V letech 1992-1998 byl členem Nového sdružení pražských malířů a od roku 2003 je členem Obce spisovatelů.

Samostatné výstavy (výběr)
1984 – Galerie Apostroph, Vídeň
1986 – Kafé Kafka, Frankfurt n. /M.
1986 – Galerie Zum Brücke, Heidelberg
1986 – Galerie Zum Bunte Kuh, Vídeň
1988 – Nachtasyl, Vídeň
1990 – Galerie Rapid, Praha
1992 – Stadtgalerie, Fürstfeld, Rakousko
1994 – Galerie Paseka, Praha
1997 – Galerie Alternatif, Praha
1998 – Výstavní sály zámku, Prostějov
2000 – Muzeum Prostějovska
2014 – Galerie Montmartre (KVH), Praha
2019 – Libri Prohibiti, Praha
Vyvolávací cena:
70 000 Kč
70 000 Kč

05.04.2021 21:02