Mazuch Rudolf
Číslo položky: 12044
Moje sledované obrazy Dvě ženy v horské krajině
popis: Olej na plátně, rozměry : 61 x 70 cm
o autorovi: (9. srpna 1891, Pardubice – 8. února 1920, Kolín[byl český akademický malíř.
Narodil se jako nejstarší syn obuvníka Ferdinanda Mazucha ze Slatiňan (1867–1944) a Josefy Mazuchové rozené Jičínské z Valů (1864–1944). V roce 1911 začíná navštěvovat přípravný roční na AVU u profesora Loukoty. V roce 1913 byl jako žák II. ročníku všeobecné školy c. k. akademie umění odměněn stipendijní cestou do Paříže. V létě 1915 narukoval jako jeden z prvních studentů AVU do armády, v roce 1917 byl zraněn a postupně procházel špitály. I během války si nacházel čas na malování; v létě 1918 maloval portréty v Německém Brodě, v Kolíně vytvořil scénu pro dobročinné představení Akademického kolínského klubu mladých. Na sklonku roku 1918 dokončil grafickou speciálku u prof. Maxe Švabinského.
V roce 1919 získal licenci k provozování kabaretu Mazuch-Jílovský. Téhož roku byl zvolen předsedou Akademického kolínského klubu mladých a také uspořádal první samostatnou výstavu obrazů v Kolíně. Mezi jeho kolínské přátele patřili fotograf Jaromír Funke (který promluvil i na jeho pohřbu) a malíř Zdeněk Rykl (1900–1940).[3]
V únoru 1920 zemřel. Je pohřben na kolínském centrálním hřbitově.[3]
V roce 2013 uspořádalo Regionální muzeum v Kolíně výstavu, kde připomnělo jeho důležitost ve vývoji umění.[7] Díky Mazuchovi a jeho přátelství se spisovatelem, básníkem a spoluautorem Manifestu České moderny, Josefem Svatoplukem Macharem, byly dohledány informace o životě právě Machara. Mazuch básníka portrétoval a zachytil i jeho rodný domek v Kolíně. Díky Mazuchovi můžeme mít představy o Kolíně z počátku 20. století. Jeho obrazy visí v ředitelně Městské knihovny v Kolíně.

Vyvolávací cena:
2 000 Kč
2 100 Kč