Zpět na aukce Mařáková Pepa (Josefína)
popis: Olej na plátně, rozměry : 71,5 x 59,5 cm. Včetně rámu: 96 x 75 cm. Rám řezaný, mírně poškozen. Signováno monogramem MP. Obraz byl odborně vyčištěn viz. fota původního stavu. Poslední fota jsou jen ilustrační .
o autorovi: Pepa (Josefína) Mařáková 1872 Vídeň - 19.6.1907 Praha. Jako neoficiální studentka získala umělecké školení v ateliéru svého otce Julia Mařáka i Václava Brožíka. Kromě žánru krajinomalby, květin a několika neobvyklých kresebných karikatur se zejména věnovala figurální portrétní malbě v duchu dobového symbolistního dekadentního proudu. Portrétovala například malíře Otokara Lebedu, politika Františka Ladislava Riegra pro Zemskou banku nebo manželky básníka Adolfa Heyduka a mecenáše Josefa Hlávku. Vedle vlastní tvorby vypomáhala též svému otci. V roce 1897 vystavovala na výstavě Krasoumné jednoty v Praze a roku 1911 se zúčastnila souborné výstavy českých malířek v Turnově. Její dílo je dnes v majetku Národní galerie v Praze, Městské galerie v Litomyšli a Památníku národního písemnictví v Praze; z větší části je však rozptýleno po soukromých sbírkách.
Vyvolávací cena:
6 000 Kč
13 000 Kč