Blažíček Oldřich
Číslo položky: 12038
Moje sledované obrazy Pohled ze Strahovské zahrady + 8. grafik
popis: Olej na kartonu, rozměry: 55 x 77 cm, celkové rozměry 72 x 88 cm. Kvalitní impresionistická malba z roku 1916. Obraz ve výborném, původním stavu včetně autorského rámu. Na rubu autorův přípis: Ze Strahovské zahrady, na počátku srpna 1916. K obrazu je přiložen aktuální posudek od Dr. Blažíčkové - Horové. + 8. grafických listů, různí autoři, všechny signované.
o autorovi: Narodil se 5.1. 1887 ve Slavkovicích u Nového Města na Moravě a zemřel 3.5. 1953 v Praze.
U svého bratra Vincence se vyučil malířem pokojů. Pomocí hraběte Gudenuse, kterého zaujaly Blažíčkovy obrázky svatých, se Blažíček dostal na Vysokou školu umělecko průmyslovou, kde studoval v letech 1905 - 1909 u profesorů Dítěte a Maška. V letech 1909 - 1912 studoval na Akademii výtvarného umění u profesora Hanuše Schwaigera, na jehož popud věnoval svou pozornost malbě interiérů. Stal se profesorem malby na ČVUT, kde působil od roku 1927 do roku 1948. Cestoval po Dalmácii a severní Itálii, dále pak na Rujaně, po Francii, Holandsku, Belgii, Bulharsku a též v Cařihradě. V cizině nejen tvořil, ale i vystavoval. Již v roce 1913 se účastnil výstav Jednoty umělců výtvarných v Poznani a Lublani a, poté následovala řada dalších. Nejvýznačnějších ocenění dosáhly jeho obrazy na výstavě v Paříži (1921) a na mezinárodních výstavách Carnegiho institutu ve Spojených státech. K jeho nejznámějším dílům patří "Chrám sv. Víta v zimě" z roku 1910, "Interiér sv. Víta" a "Interiér kostela sv. Mikuláše na Starém městě" z roku 1911 a mnoho dalších.

(Tomanův slovník)
Vyvolávací cena:
150 000 Kč
180 000 Kč