Toyen - Marie Čermínová
Číslo položky: 5725
popis: Litografie + akvarel,rozměr ve výřezu 12,5 x 19,5, zaskleno
o autorovi: Narodila se 21. 9. 1902 v Praze a zemřela 9. 11. 1980 v Paříži.
Malířka, grafička.
Studovala u E. Dítěte na VŠUP v Praze a v Paříži. Byla přední představitelkou surrealistického proudu ve výtvarném umění i v celoevropském kontextu a s J. Štýrským tvůrkyně imaginativní abstraktní malby. Od roku 1947 žila v Paříži. Její tvorba je prodchnutá symbolikou, tajemstvím, nostalgií, prchavostí. Příležitostně ilustrovala knihy konturovými kolorovanými kresbami, vytvářela koláže a exlibris, s J. Štýrským navrhovala dámské prádlo, různé oděvní doplňky (šály, šátky. kravaty) a knižní obálky pro různá nakladatelství.
(Výtvarné centrum Chagall)
Vyvolávací cena:
1 500 Kč
2 200 Kč