Zpět na aukce Hynais Vojtěch
Moje sledované obrazy Děti na houpačce
popis: Olej na plátně, rozměry : 21 x 52 cm, nesignováno, darováno přímo Hynaisem příteli Dr. Michalovi. Návrh na vlys. K obrazu vypracován znalecký posudek.
o autorovi: Narodil se 14.12.1854 ve Vídni a zemřel 22.8.1925 v Praze.
V roce 1870 započal se studiem na vídeňské Akademii, kde vstoupil do školy prof. Anselma F. Feuerbacha, který měl značný vliv na jeho umělecký rozvoj. V roce 1874 získal římské stipendium, okamžitě se vydal na cestu do Itálie, kde prováděl četné studie a kopírování starých mistrů. V Itálii dozrálo jeho kompoziční a barevné nadání. Přes krátký pobyt ve Vídni odchází v roce 1878 do Paříže, kde studuje v ateiéru Baudry Géroma, na Ecole des Beaux-Arts. V roce 1880 se 11 skicami pro schodiště, salon a boudoir královské lože přihlásil do konkurzu na výzdobu Národního divadla v Praze. V konkurzu uspěl a provedl výmalbu schodiště a boudoiru královské lože. Když roku 1881 požár v Národním divadle zničil malby od Františka Ženíška (malby na stropě hlediště a jeho hlavní opony) bylo nové vytvoření těchto maleb svěřeno právě Hynaisovi. Tím se práce pro Národní divadlo stávají jednou v nejvýznamnějších prací. Kromě nástěnný maleb a opony realizoval pro Národní divadlo i „Sv. Cecilii“. Vrací se zpět do Francie a pro vilu Lecomte v Auteilu tvoří nástěnné malby. V této době maluje i podobizny. Mezi významné portrétované osoby patřil např. F. Náprstek, primátor Dr. Jan Podlipný, president akademie Hlávka, zemský maršálek Jiří z Lobkovic, Dr. Kramář a další. Ve Vídni vytvořil lunety pro Dvorní divadlo. Ve Francii spolupracuje v letech 1889 – 1892 s továrnou Sévreska. Když se v roce 1893 vrací z Paříže do Prahy je jmenován profesorem na pražské Akademii. Byl řádným členem České akademie věd a důstojníkem Řádu čestné legie.
Vyvolávací cena:
55 000 Kč
65 000 Kč