Zpět na aukce Slavíček Antonín
Moje sledované obrazy Pohled na chrám sv. Mikuláše
popis: Olej na lepence, rozměry: 24,8 x 35,3 cm. Přiložen posudek PhDr. Jany Orlíkové. Jméno Jany Orlíkové-Brabcové zůstane trvale spojeno hlavně s nepřehlédnutelnými výsledky její odborné práce, kterou má většina odborné i širší veřejnosti spjaty hlavně s uměním a umělci konce 19. a přelomu 19. a 20. století. Z nich soustředěnou a vytrvalou pozornost věnovala především dílu Mikoláše Alše, Luďka Marolda, Alfonse Muchy, Maxe Švabinského, Antonína Slavíčka, Vojtěcha Preissiga a Františka Kupky.
o autorovi: Antonín Slavíček
Narodil se 16. 5. 1870 v Praze a zemřel 1. 2. 1910 tamtéž.
V letech 1881–1885 navštěvoval reálné gymnázium ve Spálené. Roku 1887 byl zapsán na AVU v Praze do krajinářské speciálky u profesora Julia Mařáka. Studium na akademii několikrát přerušil, patrně pro neshodu s Mařákem. V roce 1888 pravděpodobně z nešťastné lásky odešel do benediktinského kláštera v Rajhradu na Moravě. V letech 1894–1899 s Mařákovým ateliérem jezdil malovat do plenéru do okolí Prahy (Okoř, Hvězda, Liboc) a do Bechyně. Roku 1896 pobýval s rodinou ve Veltrusech, kde intenzivně maloval. V roce 1898 se stal členem SVU Mánes. Dne 8. října 1899 zemřel profesor Julius Mařák a on byl dočasně (na půl roku) pověřen vedením školy, ucházel se o profesuru, ale nebyl přijat. Krajinářská speciálka na pražské Akademii byla zrušena. V letech 1903-1905 bydlel se svou rodinou v Kameničkách u Hlinska. Zde vznikl slavný obraz "U nás v Kameničkách". Snažil se o zachycení rázu a proměn tamní krajiny. Byl mistrem v zachycení světla a stínu. V pozdějších letech se setkal s francouzským impresionismem, ten jej však neovlivnil. V pozdějších pracích je patrné uvolňování stylu. Na konci života (od roku 1905) maloval zákoutí Prahy, která se stala jeho novou inspirací a hlavním tématem jeho pláten.
Vyvolávací cena:
180 000 Kč
300 000 Kč