Lichtenstein Roy
Číslo položky: 11571
popis: Litografie 11/150, rozměr listu 38 x 28,5 cm, volný list, přiložen certifikát
o autorovi: Narození: 27. října 1923, Manhattan, New York, USA
Úmrtí: 29. září 1997, NYU Langone Orthopedic Center, New York, USA
byl americký malíř, grafik a sochař.
Proslavil se svými velkoformátovými obrazy motivicky založenými na komiksech. Spolu s americkým umělcem Andy Warholem byl Lichtenstein jednou z ústředních osobností amerického pop-artového umění v šedesátých letech 20. století, které se zhlédly v populárních, komerčních obrazech.
V padesátých letech nebyla ještě Lichtenteinova tvorba stylově ani námětově vyhraněná. Jeho práce oscilovaly mezi reprodukcemi obrazů z 19. století a komerční ilustrací. Komiksový styl, kterým se stal známým, zahájil obrazy z roku 1961, kdy začal reprodukovat nejen obsah, ale i vzhled komiksů tištěných v novinách. Aby zdůraznil masové rozšíření svých předloh, komiksových hrdinek nebo válečných pilotů, napodoboval styl novinového tisku pomocí různobarevného rastru. Během své umělecké kariéry důsledně aplikoval tyto komiksové konvence na širokou škálu témat, včetně variací na obrazy jiných umělců, jako byli Pablo Picasso, Henri Matisse a Claude Monet. Na sklonku života, v roce 1996, vytvořil dokonce série inspirované čínskou krajinomalbou. Ve svých keramických a malovaných bronzových sochách používal Lichtenštejn podobné prostředky jako na svých obrazech, takže se plastiky zdají dvourozměrné, ať už znázorňují exploze, misky se zlatou rybkou, šálky z nichž stoupá kouř či tahy štětcem vznášející se ve vzduchu.

V květnu 2012 byl jeho obraz Spící dívka (Sleeping Girl) prodán v aukci za 44 882 500 dolarů. Byla to největší cena, za kterou byl do té doby jeho obraz prodán.[10] Aukce se konala v síni Sotheby's.

Zdroj: Wikipedie
Vyvolávací cena:
5 000 Kč
5 000 Kč

18.11.2020 21:20