Hodr Karel
Číslo položky: 11338
Moje sledované obrazy Národní divadlo
popis: Olej na lepence, rozměry ve výřezu pasparty: 24 x 41 cm, celkové s rámem : 53 x 68 cm. Na rubu autorský štítek
o autorovi: Narodil se 17. 8. 1910 v Praze a zemřel roku 2002.
Studoval soukromě u profesora Klena, Homoláče a v Jugoslávii u profesora Gregoriče. Studijní cesty pořádal po Jugoslávii a Itálii. Byl absolventem Akademie výtvarných umění ve speciální škole u profesora Otakara Nejedlého. Dále absolvoval Královskou akademii ve Stockholmu, později byl sám profesorem na Art Academy of Konstanz. V roce 1946 získal stipendium na studijní cestu do Švýcarska. Na podzim roku 1946 vystavoval v Curychu. V letech 1949 - 1966 pracoval jako samostatný umělec. Na výstavách v Praze byly prodány obrazy perskému šachu Reza Pahlavímu, íránskému velvyslanci Dr. Hadi Djazaerimu, švýcarskému vyslanci Andre Parodimu, indickému a egyptskému velvyslanci a ministru financí z Ghany. Jeho díla jsou zastoupena v řadě evropských galerií, u nás se jeho práce objevují sporadicky. Je ceněným malířem v evropském kontextu, mnozí malíři druhé poloviny 20. století jmenují Karla Hodra jako svého učitele během jejich evropských studií, např. německý malíř Guido Frick ho uvádí jako svého učitele a jednoho z nejvýznamnějších evropských impresionistů. Od roku 1966 pořádal zahraniční cesty do ciziny a výstavy ve Francii, západním Německu, Itálii, Dánsku a Švédsku. Na základě výstavy v Mnichově v roce 1966, kterou viděl veliký mecenáš umění architekt Don Carlos Dudek, obdržel stipendium na rok na ostrov Ibiza do Domu umělců. V roce 1969 byl pozván do Říma, Monaca, Los Angeles a Londýna. V roce 1983 mu byl udělen Akademií pro vědu a umění v Salso Maggiore titul Academico Delle Nationi. V roce 1989 byl jmenován čestným členem Evropské akademie pro vědu a umění.
(Tomanův slovník, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
Vyvolávací cena:
5 000 Kč
13 000 Kč