Stainochr Josef
Číslo položky: 11237
popis: Olej papír na lepence, rozměry : 26,5 x 35 cm, mírně poškozeno, nově rámováno.
o autorovi: Stainochr (Štainochr) též Steinochr Josef* 19.3.1899 Nové Dvory, Dolní Hořice (Tábor+ 20.6.2003 TáAkademický malíř a sochař, narozen 19. 3. 1899 v Novém Dvoře u Pacova. Studium 1916 - 1925 na Akademii výtvarných umění v Praze byl žákem profesorů Josefa Loukoty, Jakuba Obrovského a Vratislava Nechleby. Vytvářel kresby uhlem a pastelem, dále portrétní a figurální malbu, krajiny a zátiší.
Je zakladatel Jihočeského výtvarného salonu při Sdružení jihočeských výtvarníků. Vystavoval na kolektivních výstavách 1938 - 1950 - například 1940/12/01 - 1941/01/05 Národ svým výtvarným umělcům, Praha (Hlavní město Praha). Jeho díla jsou zastoupena v mnoha sbírkách, například v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně či v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou.
Po nástupu komunistického režimu musel přestat vystavovat. 17. listopadu 1954 byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na deset let vězení. Jeho manželka se po dobu jeho věznění musela sama starat o tři děti a slepého otce. Po propuštění pracoval až do svých devadesáti let jako vrátný.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
2005, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005 (XV. St - Šam).
Vyvolávací cena:
600 Kč
2 200 Kč