Zpět na aukce Kaván František
popis: Olej na lepence, rozměr 18,5 x 28,5 cm, zaskleno, mírně poškozeno
o autorovi: Narodil se 10. 9. 1866 ve Víchovské Lhotě u Jilemnice a zemřel 16. 12. 1941 v Libuni u Jičína.

V letech 1890 - 1896 studoval na pražské Akademii v krajinářském ateliéru Julia Mařáka. Patří k nejvýznamnějším domácím krajinářům, položil základy realistické malby krajiny u nás. Jeho krajiny mají realistický základ, vycházejí z bezpečného zvládnutí kresby a základních technických dovedností, jsou věrohodné, pravdivé a nestárnoucí v účinku na vnímavého diváka. S Mařákovou školou se účasnil řady exkurzí na Žalov, Peruc, do Budňan pod Karlštejnem, na Okoř. Často maloval v Krkonoších, jižních Čechách a Železných horách. Po dobrovolném odchodu z Akademie vznikla jeho výtvarná i literární díla ovlivněná symbolismem a dekadencí, publikoval i svou poezii. Po realistických počátcích se přiklání k symbolismu. Po roce 1900 se vrátil zpět k čisté krajinomalbě, známé jsou především jeho zimní motivy.
V některých dílech je patrný vliv Ant. Chittussiho.
Vyvolávací cena:
12 000 Kč
15 000 Kč