Šťastná Matějíčková Marie
Číslo položky: 11246
popis: Olej na plátně, rozměry: 70 x 100 cm, nerámováno
o autorovi: Akademická malířka Marie Šťastná Matějíčková se narodila 12. srpna 1920 v Ivanovicích na Hané. V letech 1945-1950 studovala na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Vlastimila Rady. Na akademii se poznala se svým budoucím manželem, akademickým malířem Bohumilem Matějíčkem (1925-1998). Měli dva syny - jeden je fotograf a druhý, Jiří Matějíček, stejně jako rodiče, akademický malíř a restaurátor. Zemřela v Praze 9. března 2000.
V letech 1950-1951 zažila ,,čestný rok“ na Akademii u prof. Vladimíra Silovského. V roce 1951 se stala členkou pražského uměleckého spolku ,,Umělecká beseda“ a Svazu československých výtvarných umělců v Praze. V roce 1976 dostala cenu Ministerstva kultury v Praze.
Vlastní výstavy měla v roce 1961 v Praze (Bulharské kulturní centrum), v roce 1961 v Aši, v roce 1976 v Praze, v roce 1976 ve Strakonicích (Hradní galerie). Účastnila se skupinových výstav v tuzemsku a v zahraničí, sympozií v Rumunsku, Polsku, Bulharsku, Jugoslávii, NDR, NSR, Itálii, Francii, Řecku, Rakousku, Belgii a Holandsku. Se svým manželem Bohumilem Matějíčkem uspořádali v r. 1984 společné výstavy ve východním Berlíně a v Sofii.
Marie Šťastná tvořila v jižních Čechách, na Moravě, na Slovensku, ale především v Praze, kde žila. Ve své tvorbě se věnovala třem tématům: portrétu, krajině a květinovému zátiší.
Obrazy akademické malířky Marie Šťastné jsou v majetku mnohých našich galerií. Několik obrazů je v kanceláři Pražského hradu, předsednictva vlády, ministerstva kultury a v dalších významných institucích. Její obrazy vlastní sběratelé např. ve Francii, Německu, Americe. S její tvorbou se můžeme setkat ve výzdobě svatební síně v Ivanovicích na Hané.
Vyvolávací cena:
1 500 Kč
1 500 Kč

18.11.2020 19:24

1 500,00 Kč 18.11.2020 16:16:46