Zpět na aukce Kremlička Rudolf
Moje sledované obrazy Pradlena - kresba
popis: Litografie, rozměr listu 24 x 17 cm, volný list, nesignováno
o autorovi: Narodil se 19. 6. 1886 v Kolíně a zemřel 3. 6. 1932 v Praze.
Malíř, kreslíř a grafik.
Studoval na AVU v Praze, zde byl ovlivněn díly malířů Slavíčka a Schwaigera. Z počátku byl napodobitelem přírody a z té doby je několik vynikajících podobizen. Navštívil Paříž, kde měl možnost shlédnout díla významných impresionistů, byl jimi ovlivněn a sledoval jejich moderní směr a začal tvořit výhradně pod vlivem Francouzů. Tak vznikly obrazy plné vervy, jeho Toilety, Myčky, Pradleny, interiéry venkovských chýší se zvláštním půvabem světla a barvy. V roce 1924 vydal „Malířské konfese“, ve kterých formou deníku vysvětloval svůj přístup k modernímu umění, aktům i krajinomalbě. Byl jedním z hlavních členů Tvrdošíjných. V roce 1919 podnikl jako člen umělecké výpravy, vyslané tehdejším Památníkem odboje, cestu na slovenský venkov do oblasti kolem Spišské Nové Vsi. Zde bylo jeho úkolem zaznamenat obyčejný život venkovských obyvatel, architekturu staveb a krásu podtatranské krajiny.
Vyvolávací cena:
3 000 Kč
3 200 Kč