Navrátil Josef Matěj
Číslo položky: 10251
popis: Olej,plátno, rozměry 79 x 63 cm. Přiložen znalecký posudek PhDr.Michaela Zachaře. Publikováno v periodickém dvouměsíčníku Galerie - Kladno ročník 24
o autorovi: Narodil se 17. 2. 1798 ve Slaném a zemřel 21. 4. 1865 v Praze.
Malíř krajin, fresek, dekorací, zátiší, genrů a podobizen.
V křestní matrice se píše Nevrátil. Vyučil se u svého otce malířem pokojů. Po dalším studiu na pražské akademii u Josefa Berglera se stal malířem-dekoratérem. Byl propagátorem nového názoru na barvu, malířem druhého rokoka. Navštívil například Švýcarsko, Belgii, Francii. Dojmy z Alp, ze Švýcarska a Itálie, zvěčnil ve svých nástěnných malbách v celé řadě objektů v Praze i jinde. Například vyzdobil zámky v Liběchově, Ploskovicích, Zákupech nebo Jirnech (s jeho známým Alpským pokojem). Byl vynikající krajinář, ale také malíř zátiší či figurálních kompozic. Jeho první autorská výstava se uskutečnila v roce 1909 v pražském Rudolfinu.
Vyvolávací cena:
200 000 Kč
200 000 Kč

06.04.2020 18:02