Zpět na aukce Jiřincová Ludmila
Moje sledované obrazy Arkán osudu pro štěstí
popis: Kresba tužkou + akvarel na ručním papíru, rozměr listu 37 x 27 cm, volný list. Přípis a podpis autorky : Nakreslila na podzim 1953 L.Jiřincová.Se sbírky slečny M. Spolek Holar
o autorovi: Narodila se 9. 5. 1912 v Praze a zemřela 22. 1. 1994 tamtéž.
Grafička, malířka, ilustrátorka.
První dáma české grafiky. Studovala na soukromé malířské škole Rudolfa Vejrycha v Praze (1924-34), na keramické škole v Bechyni (1935) a u prof. T. F. Šimona na AVU v Praze (1939). V roce 1939 byla s krajinářskou školou O. Nejedlého v Jugoslávii. Od 1938 spolupracovala s litografem O. Eiseltem a měditiskařem Mirko Pegrassim. Věnovala se volné grafice (vytvořila přes 1200 grafických listů), ilustracím, kreslenému filmu, exlibris, známkové i plakátové tvorbě a malířství. Členka SČUG Hollar. Začínala přírodními a krajinářskými motivy z jižních Čech. V grafických technikách nacházela nové možnosti: Ilustrace k Villonovi (1951), vznikaly podle mezzotintové techniky - uhelný prach po celé ploše papíru vytírala plastickou pryží. Početná tvorba exlibris vznikala v suché jehle, litografii a serigrafii. V roce 1965 vytvořila kreslený film Slóvce M (režie J. Brdečka), byl oceněn hlavní cenou na festivalu v Bologni. Zúčastnila se řady výstav u nás i v zahraničí. Zastoupena ve sbírkách NG v Praze ad.
(Výtvarné centrum Chagall)
Vyvolávací cena:
1 500 Kč
1 500 Kč

09.11.2017 18:35

1 500,00 Kč 26.10.2017 22:20:43