Zpět na aukce Dostál Jaroslav
Moje sledované obrazy Krajina s jezírkem
popis: Olej na sololitu, rozměry: 50 x 35 cm
o autorovi: Jaroslav Dostál, narozený 7.6.1891 na Dlouhé Louce.
Byl osobnost a poctivý učitel zároveň, laskavý a moudrý člověk, talentovaný a citlivý malíř. Miloval a obdivoval přírodu, byl vášnivý rybář. Uměl se dívat na svět. Svým vlídným úsměvem a pronikavým pohledem viděl i do dětských duší. Malování, zvláště krajiny a květin, mu bylo nade vše. Pro věčnou památku maloval sousedům a známým krásná zákoutí a místa kolem Týniště, kterých si oni sami často nevšimli. Ale když je zachytil na papír nebo na plátno, teprve pak viděli jeho očima prostou krásu kostela i s chalupami pod farou, vymleté cesty a podzimní stromy v oboře, či vznešenou krásu prostých pampelišek, chrp, heřmánku i vlčích máků v obyčejné hliněné váze. Jako mladý muž narukoval do I.světové války. I tam kreslil. Tehdy to byly malé obrázky jeho kamarádů.
V Týništi učil 28 let. Měl i jiné zájmy. Patřily k nim hudba, byl dobrým muzikantem, a fotografování. Měl jako jeden z prvních občanů našeho města vlastní deskový fotoaparát a fotografie si sám vyvolával.
Zemřel v Rychnově n.Kn. 6.7.1960.
Vyvolávací cena:
800 Kč
800 Kč

12.02.2020 20:40

800,00 Kč 12.2.2020 18:22:18