Wagner Josef
Číslo položky: 5509
Moje sledované obrazy Stalinův pomník
popis: Lavírovaná tuž, rozměr ve výřezu 28,5 x 45 cm, zaskleno, signováno vpravo dole Wagner J.M. 1955
Pocházel ze staré kamenické rodiny v Hořicích, kde také absolvoval kamenosochařskou školu u sochaře Q. Kociána (1917–1921) a s otcem se podílel na restaurování soch M. Brauna v blízkém Kuksu. V letech 1922–1926 studoval sochařství na Akademii výtvarných umění u profesorů Jana Štursy a Josefa Mařatky, kteří rozpoznali jeho zvláštní nadání i braunovskou inspiraci. Zde se seznámil se svojí budoucí ženou, sochařkou Marií Kulhánkovou, s níž měl dva syny, později rovněž výtvarné umělce. Z jeho žáků vynikli zejména sochaři Olbram Zoubek, Eva Kmentová, Vladimír Preclík, Věra Janoušková, Vladimír Janoušek, Miloslav Chlupáč, Zdeněk Palcr.

Wagner se vyznačoval mimořádným citem pro materiál a většinu svých soch sám tesal do kamene, nejraději opuky a pískovce. Teplé barvy kamene nejlépe vyhovovaly jeho osobitému, lyrickému pojetí sochy, inspirovanému archaickým Řeckem i českým barokem. I když nebyl přímo politicky pronásledován, doba jeho stylu nepřála a i většina jeho velkých děl zůstala v galeriích a soukromých sbírkách. Na pražském Petříně je jeho pomník J. Vrchlického, před Rudolfinem stojí jeho pomník A. Dvořáka a opuková socha Karla IV. zdobí předsíň rektorátu Univerzity Karlovy. Jeho lehké, poetické kresby posloužily jako ilustrace prózy i poesie.
Vyvolávací cena:
1 200 Kč
1 700 Kč