Zpět na aukce Newton Helmut
Moje sledované obrazy JENNY KAPITAN, PENSION DORIAN BERLIN, 1977
popis: Fotolitografie 75/200, rozměr listu 40,5 x 27,5 cm, volný list
o autorovi: (1920-2004)
narodil jako Helmut Neustädter v Berlíně v roce 1920. Kvůli židovskému původu musel odejít z rodného Německa a přes Singapur se dostal do Austrálie, kde rozvíjel fotografické vzdělání. Jeho poměrně bouřlivý život v mnohém kopíruje dějiny 20. století. V Austrálii se brzy vypracoval v uznávaného portrétního a módního fotografa; dnes je považován za jednoho z nejprogresivnějších a také nejkontroverznějších fotografů druhé poloviny 20. století – respektive od začátku šedesátých let, kdy se začal věnovat portrétní a módní fotografii a fotografiím aktů. Jeho pojetí zobrazení ženy v portrétu i aktu změnilo charakter obou těchto rozsáhlých klasických fotografických žánrů. Jemně oscilovav mezi kontroverzí, tajemnem a erotikou vyobrazoval modelky jako silné, aktivní a sebevědomé ženy v moderní civilizaci, a to nejen v prostředí elegantního světa, ale i v místech plných podivného napětí či přímo nebezpečných. Newton během své téměř šedesátileté profesionální kariéry bravurně ovládl estetiku studiové fotografie, která se vyznačuje pečlivou pozorností k atmosféře, kompozici, jemnosti a detailu.
Newton posunul význam a roli módní a portrétní fotografie směrem k obecnějším hodnotám a vyjádřením – navždy tak změnil její podobu. Proslavil se především fotografiemi pro časopis Vogue, pro jehož australskou, londýnskou a pařížskou redakci pracoval dlouhých 23 let. Kromě modelek Newton fotografoval i slavné osobnosti světa umění a módy. Známé jsou kupříkladu portréty Karla Lagerfelda, Andyho Warhola, Sigourney Weaver nebo Palomy Picasso.
Vyvolávací cena:
4 000 Kč
14 500 Kč