Ščigol Michail
Číslo položky: 9668
Moje sledované obrazy Papirový garem
popis: Olej na plátně, rozměr 50 x 50 cm
o autorovi: maliř a architect

Narodil se 26. srpna r.1945 v Čeljabinsku Ruské federaci ukrajinským rodičům. Vystudoval Kyjevskou Národní univerzitu stavebnictví a architektury a nástavbu urbanistiky Vysoké školy architektury v Moskvě. Už v té době se soustavně věnuje architektuře, sochařství a malbě.

Od roku 1969 pořádá samostatné výstavy a prezentuje své umění : Ukrajina, Československo, Česká republika, Německo, Slovenská republika, USA, Rakousko, Italie, Belgie. K dnešnímu dni je to je to 90 samostatných výstav, nejdůležitější z nichž : sidlo Evropského parlamentu v Bruselu 2008 ,muzeum Andy Warhola 1991,2005, parlament České republiky 2004, muzeum Moderního umění Ukrajiny v Kyjevě 2011, Art-centr Oděssa 2011, Katedrála Sv. Vita v Praze 2011

V roce 1970 se stává členem Svazu architektů Ukrajiny. V roce 1993 je přijat do Unie výtvarných umělců ČR a je členem International Association of Art UNESCO.

Na jaře roku 1990 přijíždí do Československa, kde se sbližuje s významnými českými umělci – malíři Vladimirem Komárkem, Karlem Valtrem a sochařem Viktorem Koněčným. Jeho první výstava v Československu se uskutečnila v muzeu města Železnice v létě 1990. V roce 1999 mu bylo uděleno české státní občanství.

Od roku 1988 se umělec věnuje výhradně malbě. Tvoří rozsáhlé cykly: Velká třešňová loupež (1990–1995), Noci v Železnici (1990–2006), Tristan a Isolda (1993), Ateliér, z černobílého soukromí (1995–2011), Skicák strýčka Tea (1997), Jsem Tančící dům (1997–2000), Biblické náměty (1991–2001), Povodňová zátiší (1998–2003), Se Šporkem a Braunem (1999–2003), A.V.E. Valdštejn (1999–2005), Jen krátká návštěva potěší (2003–2005), Kalvárie XX století (2009), Křižova cesta pro kostel Sv. Bartoloměje (obec Brada,2010), Deníky Franze Kafky (2013) , a další celkem víc než 500 obrazů. Pro jeho malované příběhy jsou typické nadsázka, prvky grotesky a jemná sebeironie.

Michail Ščigol patří k výrazným osobnostem současné české výtvarné scény. Ve svém díle vychází z evropského expresionismu. Spouje zde moderní umění západu s byzantskou kulturou východních slovanů.

Malíř je držitelem cen : Oskar za lidskost – Česka republika (1997) a Ceny Andyho Warhola za rok 2007 (Slovenská republika ).

Autorské publikace :

MALBY 1968–1997 “ U zrcadla času “ (1998, Praha),

NÁVRATY VALDŠTEJNA ( 2003,Věznice VS ČR, Valdice ) ,

A.V.E.VALDŠTEJN ( 2005, Jičín),

JEN KRÁTKÁ NÁVŠTĚVA POTĚŠÍ „Pocta Vladimíru Komárkovi“ ( 2008, Jičín),

MALBY 1997-2006 „Ohlížení na budoucno“ (2008,Praha)

MODLITEBNÍK „Kalvárie XX st.“ (2010, Praha)

Zdroj: http://scigol.cz/
Vyvolávací cena:
20 000 Kč
20 000 Kč

11.02.2020 19:00

20 000,00 Kč 9.1.2020 18:10:57