Zpět na aukce Uprka Joža
Moje sledované obrazy Krojovaná dívka
popis: Akvarel, rozměr ve výřezu 18,5 x 12,5 cm, zaskleno, poškozeno
o autorovi: 1861, Kněždub na Moravě - 1940, Hroznová Lhota
Žák pražské akademie v přípravce profesora Františka Čermáka (2 roky). Poté vstupuje do školy Antonína Lhoty, ale necelý rok na to přechází na akademii v Mnichově (prof. Nik. Gysis, Otto Seitze). Po tříletém studiu se vrací do Prahy, kde se učí u prof. Pirnera (1887). Poté se vrací na Moravu a maluje četné studie a obrazy zobrazující moravské Slováky a místní kraj. Po 5 letém pobytu v domovině studijně vycestoval do Paříže, Londýna, Holandska a opět i do Mnichova, kde svá studia ukončil. Z 90. let pochází řada studijních hlav a obrazů z jeho tvorby, které byly uspěšně vystavované v Topičově salonu. Motiv děl zůstává stále stejný ale Uprkova technika, propracovanost a barevnost se mírně mění. Vzniká mnoho obrazů z Hodonínska, Slovácka a jeho okolí, které jsou vystavovány u nás i v zahraničí. Maluje kroje, selky, sekáče, moravskou krajinu, sklizně, dudáky a mnoho dalšího. Roku 1928 cestuje do Dubrovníka, kde pečlivě studuje místní lid a jeho kroje. Vše poté mistrně zachycuje ve svých dílech.
Vyvolávací cena:
6 500 Kč
6 500 Kč

10.02.2020 19:08